Щорічно у світі реєструється 10 мільйонів нових випадків раку. 7,6 мільйона з цих онкохворих вмирає. На сьогодні існують прогресивні методики лікування, але вони не дають 100% зцілення. Тому набагато легше попередити розвиток раку та вживати профілактичні заходи, щоб не захворіти.
Розвиток онкології залежить від двох глобальних чинників:
- Генетичної схильності. Вчені визначили, що практично у всіх ракових хворих спостерігаються видозміни у деяких генах. Для кожного виду пухлини виділяють свої відхилення.
- Впливу оточуючих факторів середовища. Сюди можна віднести все, що ми їмо, п’ємо, вдихаємо та що впливає на нашу шкіру. Має значення і наш спосіб життя.
Наявність генетичних порушень дає схильність, а вплив навколишнього середовища є пусковим фактором. Не кожен з генетичними аномаліями захворіє. Людина не може змінити свій генотип, але у її силах уникати провокуючих чинників.
Як показує статистика у 30% випадків онкології людина могла запобігти розвитку хвороби, якби змінила своє харчування, місце проживання, роботу або спосіб життя.
Фактори ризику
У нашому організмі 37 трильйонів клітин. Кожен день серед них виникає до 30 тисяч атипових мутованих одиниць. Розвитку онкології запобігає робота імунної системи. Тому люди з низьким імунітетом знаходяться у небезпеці. Падіння захисту відбувається при:
- Травмах, операціях.
- Різних захворюваннях особливо хронічного характеру.
- Зараженні вірусом герпесної групи.
У ці періоди імунна система перевантажена та не справляється з додатковими завданнями. Тому дуже часто пусковим механізмом раку стає удар або інше ушкодження, а також зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ) та вірусом Епштейна-Бар.
Іншим глобальним фактором ризику є контакт з канцерогенами.
Найбільшої шкоди завдають:
- Тютюновий дим. Одна сигарета по шкідливому наповненню відповідає 16 годинам вдихання вихлопних газів. Там є небезпечні метали, нітрозаміни, радіоактивні ізотопи. Всього близько 4 тисяч шкідливих сполук. Недарма тютюнопаління є основним провокуючим фактором для 30% пухлин.
- Алкоголь. Крім надходження небезпечних сполук у кров, спирт призводить до опіку епітелію шлунково-кишкового тракту та поступового виникнення мутованих клітин.
- Азбест, цемент, лаки, фарби та інша продукція, яка містить ароматичні вуглеводи, нітрозосполуки, солі важких металів.
- Консерванти, ароматизатори, барвники (Е131, Е142). Це формальдегід (Е240), глутамат натрію (Е621), бензойна кислота (Е210), та інші сполуки (Е212–Е216).
- Дим. Особливо від продуктів згоряння нафти та пластмаси.
Серед зовнішніх впливів, пов’язаних з атмосферою та природою, можна відзначити:
- Ультрафіолетові промені. Вони корисні тільки у невеликій кількості.
- Радіацію.
- Смог та пил, які з повітрям потрапляють у легені.
- Важкі метали та інші хімічні сполуки, розчинені у воді.
Ключовим моментом також є вік. 90% всіх онкопатологій починають розвиток після 50 років. Це пов’язано як зі зниженням імунного захисту, так і з тривалим часом впливу мутагенних чинників.
Що робити
З огляду на основні причини, що провокують мутації, профілактикою онкології буде:
- Використання фільтрів на воду, покупка очищеної та мінеральної води.
- Нанесення сонцезахисних кремів. Вони застосовуються не тільки на пляжі, але також на відкриті ділянки шкіри при виході з будинку.
- Самостійне приготуванні їжі з натуральних органічних продуктів. Відмова від смаженого та копченого.
- Відмова від роботи на підприємствах з виготовлення будівельних матеріалів, продукції з азбесту.
- Відмова від куріння та алкоголю.
- Регулярні аналізи на інфікування небезпечними вірусами та своєчасне лікування в імунолога.
- Загартування та зміцнення імунітету.
- Безпечний секс, щоб виключити зараження ВПЛ та статевим герпесом.
- Проживання далеко від заводів, автомагістралей.
Після 50 років слід регулярно проходити обстеження та звертатися до лікаря при виникненні незвичайних нездужань, які не піддаються звичному лікуванню.
Природні сполуки для профілактики раку
У рослинах містяться практично всі з’єднання, які необхідні для здоров’я людини. Правильно побудована дієта – це 50% успіху у лікуванні та профілактиці хвороб, у тому числі й онкології. На сьогодні вченими виділено понад 200 природних сполук, які мають протиракову активність та знижують ймовірність захворіти.
Ось деякі з них:
- Поліфеноли, до яких відносяться флавоноїди. Вони зупиняють мутації у клітинах та запобігають розвитку метастазів. Можна виділити катехін із зеленого чаю, лептин з помідорів, ресвератрол з винограду.
- Індол 3 карбінол та сульфорафан. Ці речовини уповільнюють ділення ракових клітин. Містяться в овочах сімейства хрестоцвіті. Тому дуже корисно їсти броколі, цвітну та білокачанну капусту.
- Антиоксиданти. Речовини, які знижують патогенність потрапляючих у організм мутагенних сполук. До них відносять вітаміни А, С та Е, а також сполуки селену. Багаті цими компонентами ягоди Годжі, лимон, зелень, шипшина, морква.
- Антоціани. Пігменти синього та фіолетового кольору. Містяться у чорниці, голубиці, шовковиці, сливі, морській капусті.
Корисно вживати з’єднання, які зміцнюють імунну систему, наприклад кислоти Омега-3, які містяться у морській рибі. У цілому слід у харчуванні віддавати перевагу ягодам, зелені та овочам.
З метою отримання потрібної дози антиканцерогенних з’єднань щодня можна застосовувати різні БАДи, вироблені з трав, водоростей та інших природних джерел.
Медична профілактика раку
Багато медустанов пропонують корисні скринінг-тести та перевірки на біомаркери раку. Вони дозволяють виявити найбільш ранні канцерогенні процеси. Літнім людям, тим, хто страждає імунодефіцитом, та тим, хто контактує з небезпечними речовинами, рекомендується раз на рік користуватися подібною послугою.
До скринінгових тестів можуть відноситься:
- Аналізи крові та сечі.
- Фіброгастроскопія.
- УЗД.
- КТ.
- Колоноскопія.
- Мамографія.
- Флюорографія.
- Візуальний огляд на збільшення лімфовузлів та виявлення пухлин у грудях, яєчках.
Корисно пройти й генетичні дослідження. При виявленні мутації у генах, які можуть викликати появу раку, медики рекомендують попереджувальні заходи. Наприклад, при загрозі пухлин грудей дозволяється профілактична мастектомія або прийом препаратів на зразок Тамоксифену, щоб придушити естрогенну активність. Для зниження ймовірності онкології через ВПЛ дівчаткам, починаючи з 9 років, рекомендується пройти вакцинацію від цього вірусу. Йдуть розробки й інших протиракових вакцин.
Онкологічні захворювання рідко розвиваються на порожньому місці. Зазвичай онкогенезу передує тривале хронічне запалення. Тому важливо доліковувати хвороби до кінця, уникати уповільнених процесів. Корисно раз на рік здавати аналізи на С-реактивний білок. Підвищений його зміст свідчить про присутність у тілі хронічної інфекції, яку слід виявити та усунути.