Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Рак легенів – злоякісне утворення з епітелію бронхів, легеневих пухирців або дрібних клітин-залоз, які розташовуються в дихальних шляхах. У 52% випадків хвороба зачіпає праву легеню, у 60% пацієнтів виникає у верхній частині органу, що пов'язано з максимальною циркуляцією повітря на цій ділянці, а з ним – надходження різних канцерогенів.
Дев'яносто відсотків випадків хвороби припадає на середній і похилий вік. Більше хворіють чоловіки після 50-ти років – у них утворення в дихальній системі виявляють в три рази частіше, ніж у жінок. Це обумовлено поширеністю серед чоловіків куріння, яке в 80% випадків є причиною появи злоякісних пухлин.
Хворобі також сприяє забруднене повітря, вдихання пилу, частинок будівельних матеріалів, особливо азбесту, радіаційний вплив, а в деяких випадках активність герпесоподібних вірусів в крові.
В Україні виявляється 13 тисяч випадків раку легенів щорічно, причому переважно в східних містах, де більше розвинена промисловість. Раніше число хворих було ще вище, але після закриття багатьох підприємств і підвищення чистоти повітря, спостерігається поступовий спад захворюваності.
Різновиди онкогенного процесу
Залежно від місця розташування виділяють рак:
- Центральний – розташований в великих бронхах.
- Периферичний – той, що чіпляє края легенів.
- Масивний – який поширився на великі ділянки легеневої тканини.
Класифікують хворобу і за особливостями будови онкоклітин. Елементи новоутворення бувають:
- Плоскоклітковими. Клітини епітелію змінюються і стають більш плоскими, схожими на щільні клітини шкіри, тому не можуть виконувати свої функції. На частку цього виду припадає 14% випадків.
- Дрібноклітковими. Розмір клітин утворення в 4 рази менше звичайних. Вони дуже швидко діляться – за місяць розмір осередку може збільшитися вдвічі. Це в три рази перевищує швидкість інших форм раку. Тому цей тип має найбільш несприятливий прогноз. На його частку припадає 15% випадків.
- Аденокарциномними. Патологічний процес зачіпає дрібні залози, які виробляють легеневий секрет. Дуже підступний різновид, так як має розмиті симптоми та важко виявляється. До цієї групи належить 40% всіх патологій.
- Крупноклітковими. Для цих пухлин характерні великі, неправильної форми клітини. Вони швидко дають метастази в лімфовузли, плевру або головний мозок.
При класифікації звертають увагу і на форму раку. Він може бути схожий на вузлик, розгалужене дерево або виглядати, як суміш обох форм.
Основні симптоми
Чим далі від центральних великих бронхів розташована пухлина, тим важче її виявити. Розташовані по краях легенів пухлини не так сильно порушують дихання і мало турбують в процесі росту. Навіть на 3-4 стадії їх визначають тільки у 80% випадків. Небезпека полягає в тому, що частий симптом у вигляді кашлю і так присутній у більшості курців, тому вони з початку не звертають на нього увагу. Курцям обов'язково раз на рік потрібно проходити флюорографію і ретельніше стежити за своїм здоров'ям. Пацієнта повинні насторожити:
- Тривалий кашель.
- Кровохаркання, яке з'являється через деякий час від початку хвороби.
- Задишка.
- Болі в районі ребер і грудей.
- Підвищення температури до 37-38 градусів.
- Потовщення суглобів у фалангах пальців.
- Схуднення.
- Схильність до набряків і слабкості м'язів.
- Запаморочення навіть до втрати свідомості.
Найкращими методами обстеження для ранньої діагностики є спіральна і позитронно-емісійна томографії. Вони дозволяють зробити найчіткіші і детальні знімки, помітити найдрібніші зміни. Побачити пухлину можна і на рентгенівському знімку, але зазвичай так виявляють утворення більших розмірів. Для уточнення діагнозу можуть провести біопсію, коли беруть зразок тканини і досліджують його.
Стадії та методи лікування
Лікування канцерогенних пухлин в легенях незалежно від стадії – це хірургічне видалення з подальшими або попередніми хімією і опроміненням.
Операція на 1, 2, 3, 4 стадії
На першій і другій стадії, коли розмір новоутворення не перевищує 6 см, розташовується воно в обмеженій ділянці легені, а метастази торкнулися тільки сусідніх лімфатичних вузлів, проводять видалення частини легені.
На третій і четвертій стадії, коли рак зачіпає великі ділянки легеневої тканини, вражає віддалені вузли і навіть сусідні органи виконують більш складну операцію, видаляючи навіть усю легеню цілком.
До нових технологій в хірургії відносять контактне вирізання пухлини «розумним ножем» який чітко розмежовує хворі та здорові клітини. Це дозволяє отримати кращі результати.
Хіміотерапія
Хіміотерапія потрібна перед операцією, щоб скоротити розмір пухлини і зменшити кількість тканини яку видаляють. Після хірургічного втручання препарати дають для знищення онкоклітин, які залишились і можливо були непомічені при резекції. Якщо видалити все новоутворення не можна, то хіміопрепарати є основним методом лікування. Використовують:
- Циклофосфамід.
- Доксорубіцин.
- Цисплатин й ін.
Променева терапія
Дієвий метод особливо при неоперабельному раку. На сьогодні існує кілька видів променевого впливу.
- IGRT і IMRT-технології з прицільним опроміненням хворих клітин правильно підібраними дозами радіації.
- Фотодинамічні методи, коли в організм вводять речовину, що підвищує чутливість до світла хворих клітин. Потім проводять опромінення.
- Брахітерапія – внутрішнє радіаційне опромінення, коли в пухлину вводяться радіоактивні речовини, що руйнують її.
Нові методи
У розробці знаходиться імунологічний метод, коли шляхом введення індивідуальної вакцини вчать імунні клітини розпізнавати та видаляти конкретні елементи пухлини. Існують також гормональні методики, коли зростання утворення пригнічується зміною концентрації різних гормонів в крові. Однак це лікування підходить не для всіх типів хвороби.
Прогноз
Рак легенів досить агресивне захворювання, оскільки призводить до загибелі 60% хворих. Для чоловіків після п'ятдесяти, які палять, статистика ще гірша – 70-90% з них помирають.
Однак прогноз відрізняється в залежності від локалізації патогенної структури. Пухлини, розташовані в основній частині бронхіального дерева, розвиваються стрімкіше і при пізньому виявленні залишають пацієнтові не більше чотирьох років життя. Хворі з периферичним раком живуть в два-три рази довше.
Більш сприятливий прогноз при ранньому виявленні патології – 90% хворих виживають. При виявленні на 4 стадії тільки 8%, навіть при гарному лікуванні. Але і тут термін життя залежить від того, чи проведена повна резекція пухлини та від відповіді організму пацієнта на хіміотерапію.