Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Рак молочної залози – пухлина, яка розвивається з залозистих клітин, які в результаті мутації стають зовсім не схожими на первинну тканину. Вони стрімко розростаються та замінюють собою справжню залозу.
Кількість жінок, які хворіють на цей вид раку, стала стрімко зростати з 70-х років минулого сторіччя, що практично співпало з початком випуску оральних контрацептивів в 1966 році та скороченням народжуваності. На сьогодні це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жіночої статі, яке все частіше виявляють в дітородному віці. З проблемою стикається кожна тринадцята жінка в світі. В Україні від раку грудей щотижня вмирає 110 пацієнток.
Онкологію виявляють у жінок, починаючи з тридцяти років, але пік захворюваності припадає на 45 років і старше. Осередок новоутворення частіше знаходиться збоку, ближче до пахв.
До факторів ризику відносять:
- Пізню вагітність.
- Використання оральних контрацептивів.
- Виявлення захворювання у близьких родичок.
- Наявність місячних протягом більш як сорока років, що говорить про високу естрогенну активність.
- Гормональну терапію.
Симптоми та діагностика
Спочатку в хворій залозі з’являється дискомфорт, який відчувається постійно або час від часу. При промацуванні на цьому етапі можна виявити ущільнення будь-якого розміру. Надалі, при розвитку пухлини, змінюється зовнішній вигляд шкіри в ділянці вузла. Вона:
- Втягується всередину, на зразок пупка.
- Лущиться.
- Покривається скоринками.
- Червоніє.
Розростання новоутворення призводить до зміни форми грудей. Вони втрачають симетричність, а сосок з хворого боку ніби втягується всередину. З нього виділяється рідина з домішками гною або крові. Істотно збільшується пахвовий лімфатичний вузол.
Якщо утворення виявлено на ранній стадії, то ймовірність успішного результату лікування підвищується в кілька разів. Тому медики наполягають на регулярному самостійному огляді грудей кожен місяць, відвідуванні мамолога щороку та щорічному проведенні мамографії після сорока років.
Пухлину слід розмежовувати з іншими захворюваннями, пов’язаними з виявленням вузлів у залозі. До них відносять мастопатію – розростання тканини через гормональний дисбаланс, фіброаденому – ущільнення, що виникає з незрозумілих причин, та мастит – гнійне запалення грудей, яке найчастіше виникає в період лактації. Точно поставити діагноз допоможе досвідчений фахівець, який проведе огляд, призначить УЗД-обстеження та при необхідності біопсію з аналізом отриманого шматочка тканини.
Різновиди раку молочних залоз
Розрізняють три види пухлин, які відрізняються своїми проявами.
- Вузлова. Відмінність цього різновиду у відсутності больового синдрому при промацуванні. Прояв хвороби пов’язаний з розвитком одного або групи вузлів, над якими зверху шкіра зморщується та втягується всередину, особливо при піднятті руки вгору. На останніх стадіях відбувається поява дрібних виразок.
- Дифузна. Більше нагадує запальний процес. З’являється почервоніння, набряк, скупчення рідини, може підніматися висока температура. Пухлина легко поширюється на інші ділянки грудної клітки. Поділяють цей тип на кілька підвидів:
- Набряковий. Вся залоза наливається, червоніє. Найсильніше набрякає сосок. Але болю при цьому майже немає.
- Схожий на мастит. З одного боку, утворюється сильне почервоніння, набряк. Та всередині промацується болючий осередок. Є невелика температура.
- Бешиховий. Вся залоза стає щільною та червоною, гарячою.
- Панцирний. Зачіпає жирову клітковину та йде вглиб грудей. Груди стають стислими, маленькими, твердими, шкіра зверху ущільнюється, як панцир.
- Онкологія Педжета. Виникає в районі ареоли соска. Унікальність утворень в тому, що вони можуть зустрічатися і у чоловіків. Хвороба схожа на появу лусок псоріазу з мокнучими тканинами під ними. До цього типу належить 5% випадків канцерогенезу. Поширення відбувається вглиб грудей.
Крім того, пухлини поділяють в залежності від того, вражає процес протоки чи часточки залози. Виділяють також передраковий стан, коли зрощення утворення з навколишньою тканиною ще не відбулося.
Стадійність процесу
Як і будь-який рак, онкологічні утворення в грудях на шляху свого розвитку проходять кілька стадій.
- Розмір новоутворення не більше двох сантиметрів. Воно локалізовано в грудях та не поширюється далі.
- Пухлина виростає до п’яти сантиметрів та вражає лімфовузли під пахвами.
- На третій стадії рак зачіпає більшість оточуючих лімфовузлів, може торкатися шкіри, дійти до грудини. Розвивається запалення з набряком.
- На останній стадії страждає пахвова область, навколишні органи, також є метастази.
Лікування
Завжди при виявленні канцерогенезу у грудях проводять операцію з видаленням ураженої ділянки (якщо пухлина до 4 см) або повним видаленням залози в усіх інших випадках. Іноді жінки самі просять видалити залозу повністю, щоб уникнути рецидиву. Особливо потрібна повна мастектомія, якщо немає можливості проводити променеву терапію. Обов’язковим є і видалення лімфатичних вузлів, які забезпечують потік лімфи до новоутворення. Додатково, при необхідності, видаляють частину переднього грудного м’язу.
Бажано, щоб протягом доби після операції клітини пухлини були досліджені на чутливість до хіміопрепаратів. Це допомагає підібрати правильний варіант хіміотерапії, яку після операції проводять обов’язково. При видаленні тільки пухлини без видалення всієї залози також рекомендується променева терапія.
У подальшому, залежно від виду новоутворення, лікування відрізняється.
Пухлина може бути:
- Гормонозалежна. Це означає, що процес запускається при порушенні гормонального фону з надлишком або невистачанням певного гормону. Зазвичай структури новоутворення чутливі або до естрогену, або до прогестерону.
- Тричі негативна. У клітинах пухлини немає рецепторів до жодного гормону, а також до специфічних білків, що провокують зростання та ділення клітин.
Рак, що реагує на ендокринні речовини, з успіхом лікується за допомогою нормалізації гормонального фону. Для цього після операції та хіміотерапії використовують речовини, які блокують рецептори естрогену.
Особливо добрих результатів вдається домогтися у жінок після настання менопаузи. В цьому випадку практично не буває рецидивів.
Якщо пухлина виявляється у дітородному віці, що буває у 18% випадків, то хіміотерапія та гормонотерапія проходять менш результативно. Тому використовують сучасний метод імунотерапії, який допомагає імунітету блокувати роботу пухлинних білків, не даючи розвиватися онкоклітинам.
Негативний рак виявляється у 30% випадків та дуже важко піддається лікуванню. Пацієнткам в обов’язковому порядку призначають хіміотерапію. Часто застосовується поєднання хіміотерапії з термотерапією (розігрівом хворої ділянки) або імунотерапією, коли в організм вводяться спеціально оброблені дендритні клітини імунної системи, завдання яких навчати організм розпізнавати та знищувати онкоклітини.
Прогноз
Для виживання грає велику роль час виявлення. При початку лікування на першій стадії у 90% випадків вдається врятувати пацієнтку. Жінки вже через 3-4 місяці повертаються до звичайного життя.
Починаючи з третьої стадії рак вважається мало виліковним. Перемога над хворобою дістається тільки 30% жінок. При правильній терапії можна подовжити життя на кілька десятків років.
Завдяки добре розвиненій діагностиці на четвертій стадії рак виявляється рідко. Однак якщо це відбувається, хворі у більшості випадків вважаються невиліковними. Але все ж десяти відсоткам пацієнток вдається вижити і на цій стадії.