Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Рак голови та шиї – пухлина, яка виникає з тканин лор-органів, ротової порожнини, ротоглотки, слинних залоз, губ, шкіри. До цієї групи не прийнято відносити пухлини, що формуються у мозку, очах та щитоподібній залозі, хоча анатомічно ці новоутворення теж розташовані у даній області.
Серед усіх ракових захворювань цей ряд онкопатологій зустрічається у 5% випадків. В основному хворіють чоловіки, після 50 років. Це пов’язано з тим, що головним провокуючим фактором є паління, більше властиве представникам сильної статі. Воно грає роль у мутації клітин у 35% випадків. Схильність формується і у тих, хто:
- Віддає перевагу гострим та солоним стравам, вживає дуже гарячу їжу та напої (у 30% випадків).
- Часто знаходиться під дією прямих сонячних променів (2%).
- Вживає алкоголь (4%).
Хронічні запальні захворювання та зараження вірусами герпесної групи також грають не останню роль у етіології раку голови та шиї. Канцерогенез починається у 17% таких пацієнтів. Найбільшу небезпеку становить вірус Епштейна-Барр.
Різновиди
Найбільш поширеною класифікацією, є та, при якій відбувається поділ пухлин за місцем локалізації. Виділяють рак:
- Губ – розвивається з епітелію верхньої або нижньої губи. У 90% випадків з’являється у літньому віці у чоловіків, які довго палять. Рак частіше зачіпає нижню губу (98%) та є ороговіваючим плоскоклітинним. Пухлини верхньої губи агресивніші, рідкісні та частіше бувають у жінок.
- Шкіри обличчя та шиї – найбільш часто зустрічаються базальноклітинні утворення (80%), також виділяють плоскоклітинні варіанти (4%) та меланоми (4%). Іноді переродженню піддаються потові та сальні залози. Основною причиною онкології є рани, які довго не загоюються, рубці, вірус папіломи людини, а також вплив ультрафіолетових променів.
- Ротової порожнини – онкогенез може зачіпати піднебіння, щелепи, ясна, щоки, язик або під’язикову ділянку. Пухлина являє собою виразку, вкриту нальотом, яка поступово поглиблюється у внутрішні тканини. Небезпека цього різновиду раку у безболісності на перших стадіях.
- Глотки – пухлини з тканин травної трубки від носової порожнини до стравоходу. Сюди відносять носоглотку, ротоглотку та гортаноглотку. Можуть бути уражені мигдалики, стінки глотки, корінь язику, м’яке піднебіння. У 75% випадків пухлини пов’язані з вживанням спиртних напоїв. Тому чоловіки хворіють у десять разів частіше. У 80% онкохворих канцерогенез бере початок з епітелію, але зустрічаються також саркоми та лімфоми.
- Носа та носових пазух – мутують структури носу або гайморових пазух. У 88% випадків епітелій. Люди, які страждають гайморитом та хронічними ринітами, хворіють частіше.
- Шийного відділу стравоходу – у верхній частині стравоходу пухлини зустрічаються тільки у 10% випадків. Вони більше характерні для представників азіатської культури через велику кількість оцту та прянощів у харчуванні. Пухлина викликає потовщення стінок стравоходу та часто є неоперабельною.
- Слинних залоз – вражає великі (80%) або поодинокі (20%) залози. Пухлини зустрічаються дуже рідко. Виділяють багато відмінних різновидів (мукоепідермоїдні, циліндроми, різні види аденокарцином).
Здебільшого (90%) пухлини є карциномами, що беруть початок з епітелію. Набагато рідше страждає сполучна, нервова тканина або меланоцити. Особливість хвороби у тому, що утворення голови та шиї рідко дають віддалені метастази та мають переважно місцеве розповсюдження з швидким ураженням лімфовузлів.
Симптоми
На перших стадіях пухлини мало дають про себе знати, хоча їх видно візуально у 70% випадків. Безболісність створює помилкове відчуття безпеки процесу. Біль з’являється пізніше, у міру поширення онкоклітин.
Хворого турбує невелике ущільнення або виразка, яка вперто не заживає. Якщо онкоутворення знаходиться у ротовій порожнині або ротоглотці, то розвивається слинотеча, локалізація у носовій порожнині дає слизові виділення. Симптоми можуть нагадувати застудні:
- Захриплість.
- Першіння у горлі.
- Закладення носа або вух.
До запальних проявів приєднується біль. Він з’являється при ковтанні, відкритті рота, віддає у різні ділянки голови. Особливо характерний нічний та ранковий біль.
Великі пухлини добре помітні візуально. Вони деформують обличчя, промацуються через шкіру. Внутрішня локалізація провокує витрішкуватість або труднощі з ковтанням. Порушується мова. На останніх стадіях з’являється дуже неприємний запах, пов’язаний з некрозом.
Діагностика
Діагностування пухлин голови та шиї унікальне тим, що у цих районах видозмінені клітини можна добре розглянути. Для цього використовують риноскоп, ендоскоп та прилади багаторазового збільшення, наприклад, дерматоскоп.
Найкраще зрозуміти конфігурацію та глибину проникнення пухлини дозволяють тривимірні знімки, що формуються на КТ.
Остаточний діагноз виставляють після біопсії. Вона дозволяє відрізнити доброякісні пухлини, а також визначити гістологічну природу утворення.
Стадії
Усі онкопатології голови та шиї проходять чотири основні стадії у своєму розвитку.
- На початковому етапі пухлина не залишає межі слизової. Вона не більше одного сантиметру та часто не викликає навіть дискомфорту.
- Під час другої стадії відбувається збільшення у розмірах та поглиблення пухлини, поширення на ділянки, що знаходяться поруч. До кінця етапу діаметр становить до 4-х сантиметрів.
- Починаючи з цієї стадії розмір не має значення. Важлива поява метастазів у лімфовузлах. На цьому ж етапі розвивається сильний виражений біль, а пухлина піддається виразкам.
- На четвертій стадії рак називають дифузійною неоплазмою, оскільки він пронизує багато структур голови та знайти первинний осередок буває складно. На самому останньому етапі може бути метастазування по крові, але зазвичай пухлину виявляють раніше цього моменту.
Більш сприятливий перебіг має рак слинних залоз, тому що дає ураження лімфовузлів лише на останній стадії.
Лікування
Для пухлин голови та шиї операція не є методом першого вибору. Це пов’язано з тим, що всі резекції травматичні, вимагають розпилу щелепи, пошкодження лицьового нерву та призводять до видозмін обличчя. До хірургічного втручання вдаються лише на самій першій стадії, коли можна видалити невелику ділянку слизового та підслизового шару, або ж коли звичайна терапія не дає результатів.
Пухлини голови та шиї добре реагують на опромінення. У 70% випадків вдається знищити клітини пухлини. Найбільш ефективні маніпуляції за допомогою кібер-ножу.
Хіміотерапію теж використовують для зменшення розміру ураження перед операцією.
Прогноз
Пухлини голови та шиї найбільш сприятливі у прогностичному сенсі. На першій та другій стадії вдається врятувати 80-95% хворих. На третій стадії виживає 60-70% людей та навіть на четвертому заключному етапі перемагає хворобу близько 40% пацієнтів.