COVID-19 – коронавірусна інфекція, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2. Свою назву коронавіруси отримали через особливості будови. Вони мають відростки, схожі на сонячну корону.
Незважаючи на вжиті обмежуючі заходи, коронавірус швидко поширюється, проникаючи в усі «куточки» нашої планети та заражаючи все більше людей. Більшості хворих вдається легко перемогти підступний вірус. Але існують групи ризику, для яких SARS-CoV-2 становить особливу небезпеку, через що смертність серед хворих перевищує середній показник. У такі групи входять люди похилого віку, пацієнти, які страждають хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи, і онкохворі.
В Україні один з перших хворих коронавірусом людей помер саме через ускладнення, які розвинулися на фоні раку.
Чим же загрожує SARS-CoV-2 онкохворим? Як захистити себе від вірусу?
Чим небезпечний COVID-19 для онкопацієнтів?
Онкологічні хворі більш вразливі до дії коронавірусу, ніж здорові люди. Злоякісні пухлини і призначена терапія пригнічують імунну систему та знижують кількість лімфоцитів, що підвищує ризик зараження різними інфекціями. До того ж ослаблений організм втрачає здатність до опору, що ускладнює лікування.
Додатковий ризик несуть операції, які проводять 55% раковим хворим. Навіть малоінвазивні та виконані за всіма правилами, вони є серйозним втручанням в організм і спрощують проникнення патогенних бактерій і вірусів.
Загальний показник смертності від коронавірусу 2,5-3,5%, а для онкохворих – 7,6%.
Серед хворих на рак на найбільшу небезпеку наражаються люди:
- старші 65 років;
- з супутніми захворюваннями серцево-легеневої системи;
- які перенесли операцію трансплантації кісткового мозку менше, ніж півроку назад;
- що проходять хіміотерапію, променеву, таргетну або імуносупресивну терапію;
- які приймають препарати, що пригнічують імунну систему;
- з ожирінням (при індексі маси тіла більше 40);
- з некомпенсованим цукровим діабетом.
Найтяжче протікає коронавірусна інфекція у хворих, у яких діагностовано рак крові, неходжкинську лімфому, множинну мієлому, гострий лімфобластний лейкоз, хронічний лімфолейкоз.
Особливо високому ризику піддаються хворі старші 60 років з недрібноклітинним раком легенів.
Які ускладнення можуть з’явитися?
У онкохворих в 4 рази частіше спостерігаються ускладнення і виникає необхідність підключення до апарату штучної вентиляції легень.
Найчастіші ускладнення – пневмонія, міокардит, гострий респіраторний дистрес-синдром, сепсис, поліорганна недостатність.
Для людей, які тривалий час знаходяться в ремісії та не отримують лікування, ризики ускладнень при коронавірусі такі ж, як для людей без онкології.
Що робити онкопацієнтам в період карантину?
Щоб звести до мінімуму ризик зараження, лікарі-онкологи рекомендують:
- обмежити контакти і взаємодію з оточуючими людьми, так як немає впевненості в тому, що в їх організмі немає коронавірусу;
- не їздити в громадському транспорті (по можливості користуватися власним автомобілем або таксі) – незважаючи на діючі обмеження на перевезення, вірус здатний деякий час зберігати життєздатність, залишаючись на поручнях;
- не відвідувати ресторани, магазини, ринки, торгові центри та інші людні місця, замовляти доставку продуктів додому;
- під час прогулянок і занять спортом не наближатися до інших людей ближче, ніж на 2 метри;
- повертаючись додому з вулиці, ретельно мити руки з милом;
- відмовитися від куріння і алкоголю, вони ускладнюють протікання та лікування коронавірусу;
- робити вакцинацію від грипу, що дозволить уникнути ускладнень;
- спати 7-8 годин (дефіцит сну послаблює імунітет);
- збалансовано харчуватися;
- зберігати психічну рівновагу та не впадати в депресію – займатися улюбленою справою, спілкуватися з родичами і друзями по телефону або Skype.
Чи потрібно проходити курс лікування в період пандемії?
Не варто відмовлятися від терапії та візитів до лікаря. Але при цьому бажано обходитися без супроводжуючих осіб або хоча б користуватися допомогою тільки одного супроводжуючого. Якщо ж немає необхідності в терміновому відвідуванні клініки, то краще спілкуватися з лікарем по телефону або по електронній пошті.
Щоб забезпечити максимальний захист онкохворих в медичних установах, на період пандемії введені певні обмеження:
При виборі лікування для онкохворих в період пандемії потрібен індивідуальний підхід. Важливо правильно співвідносити ризик зараження коронавірусом і можливість прогресування раку.
По можливості слід перенести планову операцію та хіміотерапію на більш пізні терміни, вибирати препарати без потенційної пульмональної токсичності, замінювати внутрішньовенне введення ліків пероральним. При відсутності вираженого прогресування хвороби рекомендується відкласти діагностику для контролю ефективності лікування на більш пізній час.
Якщо у онкохворого протягом декількох років спостерігається ремісія і у нього відсутні скарги, краще відкласти візит в поліклініку, щоб не наражатися на ризик заразитися в людних місцях.
При зараженні COVID-19 протипухлинне лікування необхідно перенести (при відсутності загрозливого стану), так як воно пригнічує імунітет, чим ускладнює протікання коронавірусної інфекції.
Примітка!
Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!