Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
0%
0%
Для повноцінної роботи на сайті, будь ласка, переверніть планшет в альбомний режим.
Браузер не підтримується

Ви використовуєте застарілий браузер. Будь ласка, оновіть ваш браузер, щоб переглядати сайт.

ПОДІЛИТИСЯ
21 грудня 2019
Для пацієнтів

Лікування раку простати (передміхурової залози)

Рак простати

Рак простати – онкологічне захворювання передміхурової залози у чоловіків. У 90% випадків виявляється на пізніх стадіях, тому що протікає безсимптомно або має незначні прояви.

Основні симптоми раку простати

Чоловіка турбують ниючі болі у пасі. Вони віддають у поперек. З’являються порушення у виділенні сечі. Інтенсивність прояву залежить від розміру пухлини. Це може бути відчуття неповного звільнення сечового міхура після відвідування туалету, більш часті позиви помочитися. А при великих пухлинах з’являються складності з нормальним сечовипусканням, нетримання та підтікання сечі.

симптоми раку простати

Всі ці симптоми є ознакою простатиту, який часто передує онкопроцесу. Тому чоловіки не звертають на них належної уваги, підозрюючи, що мова йде про невелике запалення.

Поступово порушується статева функція. Оргазм замість насолоди доставляє біль, сперма погано виділяється.

До третьої стадії в сечі та спермі з’являються сліди крові. Саме цей симптом спонукає більшість хворих звернутися до медиків. У аналізах сечі визначається високий вміст еритроцитів та лейкоцитів. Візуально видно згустки або домішки гною. Це говорить про сильне запалення, руйнування та гниття тканин.

На заключній стадії додаються симптоми, пов’язані з розвитком метастазів, інтоксикацією та порушенням нормального струму крові та лімфи. Хворий худне, втрачає апетит, слабшає. У нього набрякають ноги. Розвиваються сильні болі.

Встановлення діагнозу

Запідозрити пухлину можна вже при огляді в уролога. Пальпація дозволяє виділити наявність патологічного розростання тканин. Підтверджує підозру на пухлину УЗД. Однак, щоб визначитися зі злоякісністю, роблять біопсію. Саме вона допомагає поставити діагноз «рак». Для підтвердження використовується аналіз крові на простатспецифічний антиген (ПСА).

Ступінь інвазивності пухлини визначають за шкалою Глісона. Методика дозволяє дізнатися, наскільки клітини пухлини диференційовані. Можуть бути показники від 2 до 10. Якщо бали за шкалою низькі, то це сприятливий знак. Чим вище показники, тим менше диференційовані тканини, та тим агресивніше буде розвиватися пухлина.

Дані шкали безпосередньо впливають на вибір методу лікування. Для утворень, які активно розвиваються, більш ефективними вважаються хіміотерапія та променева терапія, які можуть проводитися замість резекції.

Лікування раку простати

Стадії раку простати

Перша стадія

На цьому етапі пухлину виявляють дуже рідко, оскільки вона не дає симптомів. Утворення маленьке, приблизно 1-2 сантиметрів у діаметрі.

На початковій стадії можуть використовуватися консервативні методики без видалення залози. Це сучасні методи, які пов’язані з контактним опроміненням або руйнуванням пухлини ультразвуком.

  1. Брахітерапія. Метод променевої терапії, при якому ізотопи вводяться у простату та розташовуються в безпосередній близькості від пухлини. Ефективність лікування 66-95%. При цьому пацієнти у 96% випадків не стикаються з рецидивами. Тому метод вважається ідеальним для літніх чоловіків, що мають супутні захворювання. Ізотопи вводяться у мікрокапсулах з кремнію, біополімеру або найтоншого титану. Використовується місцева або спінальна анестезія. Імпланти постійні та не виймаються назад. Після маніпуляції пацієнт знаходиться у клініці всього кілька годин та потім проходить відновлювальний період вдома.
  2. Ультразвук (HIFU). Використовують спрямований потік високоінтенсивних хвиль, які нагрівають тканини пухлини до високих температур, що провокують згортання білків та некроз. Найбільш ефективний метод для утворень, що мають не вище 7 балів за Глісоном. Маніпуляція триває від 1 до 3 годин. Не вимагає проколу. Діють вузьконаправленим променем, який фокусується у місці пухлини. Відновлення триває кілька днів. У 80% випадків хворі одужують.
  3. Кріоабляція. У місце локалізації пухлини вводять тонку голку, через яку надходить газ аргон, що заморожує злоякісні клітини. Вода у цитоплазмі перетворюється на лід. Це призводить до руйнування структур. Потім поступово тканини нагрівають до природної температури за допомогою гелію. Для пухлин з низькими балами за шкалою Глісона ефективність 90%.
методики без видалення залози

У деяких випадках при раку початкової стадії, не вельми агресивному, призначається просто спостереження. Це буває пов’язано з літнім віком пацієнта, наявністю різних проблем зі здоров’ям. Для таких хворих наслідки лікування будуть більш несприятливі, ніж прояви раку.

Друга стадія

На цьому етапі пухлина стає великою (близько 5 см), дає симптоми, що нагадують доброякісне утворення або простатит.

Поки рак не покинув межі капсули, виконують видалення передміхурової залози у вигляді радикальної простатектомії. Під час операції видаляють насінники, лімфовузли. Виконується резекція різними методами. Використовується:

  • лапароскопія;
  • порожнинна операція з розрізом в промежині або районі лобку.

Для проведення маніпуляції може залучатися робот. Це підвищує точність впливу. Хірургічне втручання пов’язане з неприємними наслідками у вигляді нетримання сечі та втрати сексуальних здібностей. Якщо пухлина невеликого розміру та має значення збереження репродуктивної функції, то можлива трансуретральна резекція, коли видаляється лише ділянка органу, уражена раком.

Після видалення призначають променеву терапію для знищення можливих залишкових клітин. Опромінення може бути і основним методом лікування при агресивних пухлинах.

методи лікування при агресивних пухлинах

  • Застосовується 3D-конформна терапія, при якій на пухлину впливають спрямованими з різних сторін променями.
  • Більш сучасним є метод стереотаксичної терапії, коли промені діють тільки у місці пухлини. Це скорочує лікування до 3-5 сеансів.
  • Можлива і радіохірургія – вплив на пухлину високою дозою опромінення за один сеанс.
  • Брахітерапія показана як замість, так і після операції для попередження рецидиву. Як одиночний метод лікування підходить для утворень менше 4 сантиметрів.

Ефективність променевої дії становить 80%.

Поки рак знаходиться у межах залози, можливе застосування безопераційних сучасних методик, які використовуються для першої стадії (ультразвуку, кріоабляції).

Третя стадія

Рак залишає простату та починає захоплювати навколишні тканини. Це дає сильну болючість та різноманітні порушення, в залежності від пошкоджених структур.

На цій стадії показана операція з видаленням усіх постраждалих вогнищ. Вона поєднується з радіотерапією, хіміотерапією та гормональним лікуванням.

Якщо операція неможлива, використовують поєднання трьох інших методів. Гормонотерапія блокує виділення андрогенів, які є стимуляторами росту раку. Проводиться шляхом хімічної кастрації блокаторами гонадоліберину та антиандрогенами. Кастрація здатна загальмувати зростання пухлини, але не може вилікувати від раку. Тому ефективна тільки у комплексному лікуванні.

Для хіміотерапії призначають курси Доцетакселу, Кабазитакселу, Естрамустину. Застосовується метод у поєднанні з опроміненням або гормонотерапією, а також у разі неефективності антиандрогенів. Вводять препарати внутрішньовенно. Використовують до тих пір, поки є ефект від лікування.

На третій стадії для пухлин з балами по Глісону в районі 6, дозволяється кріоабляція. Застосовують метод і в разі рецидиву пухлини після радикального видалення залози.

Четверта стадія

У цьому випадку утворення захоплює більшість органів тазу, включаючи сечовий міхур, пряму кишку, кістки. Можуть з’являтися всілякі свищі. Повністю порушується функція виділення. Розвиваються метастази у віддалені органи.

Поки немає метастазів, проводять операцію з видалення залози. Якщо ж процес занадто поширився, то застосовується паліативна хірургія, спрямована на відновлення видільних функцій.

Рекомендовані гормонотерапія та хіміотерапія, які уповільнюють прогресування пухлини. Хіміопрепарати використовуються для лікування метастазів.

Для поширених процесів ефективна променева терапія, яка скорочує розмір пухлини та усуває симптоми.

Терапія допомагає подовжити життя більш ніж на 5 років 20% пацієнтів.

Примітка!

Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Автор: Центр персоналізованої фармації «Хемотека»


Зареєструйтесь для того щоб оцінити та використовувати всі переваги сервісу «Хемотека».
зареєструватися