Рак, виявлений на першій та нульовій стадії, можна вилікувати у 95-100% випадків. Тому медики зараз приділяють велику увагу питанням ранньої діагностики, проведення спеціальних скринінгів на рак. У розвинених країнах програми перевірки на найпоширеніші види онкології діють на державному рівні. Зазвичай проводять аналізи на пухлини:
- Шийки матки.
- Молочних залоз.
- Кишківнику.
- Передміхурової залози.
Проходження скринінгів допомагає істотно підвищити виживаність. Наприклад, у Японії, де дуже часто зустрічається рак шлунку, завдяки введенню ранньої діагностики, за останні 25 років смертність від нього скоротилася вдвічі.
Розроблено спеціалізовані аналізи й на інші види раку. При бажанні пройти таку діагностику можна самостійно.
Кому та навіщо потрібно проходити діагностику
На жаль, у момент появи перших симптомів онкології в 50% випадків процес знаходиться на 3-4 стадії. Виживання на цих етапах в середньому становить 40%. Тому важливо проходити скринінги для ранньої діагностики, навіть якщо немає ніяких ознак хвороби.
- Це значно збільшує шанси вижити, якщо пухлина буде виявлена.
- Для лікування використовуються менш травмуючі методи. Часто можна обійтися без операції або видаленню піддається лише незначна ділянка органу.
Обстежитися на рак корисно кожному. Крім цього, за всіма видами онкології відомі групи ризику. У людей, що відносяться до однієї з груп, ймовірність розвитку злоякісного процесу велика. Таким людям необхідно перевірятися обов’язково. Зазвичай ризик захворіти підвищують:
- Вік. Більшість злоякісних процесів дебютує після 50 років.
- Період менопаузи та інших коливань гормонального фону у жінок.
- Куріння. Серед 60-70% усіх видів раку куріння є фактором ризику.
- Занадто гостра, солона та гаряча їжа. Впливає на ймовірність захворіти на онкологію шлунку, стравоходу та ротової порожнини.
- Хронічні запальні захворювання. Наявність тривалого запалення (довше 6 років) підвищує ймовірність мутацій страждаючої тканини.
- Робота на підприємствах, пов’язаних з канцерогенними хімічними речовинами (виробництво лаків, фарб, азбесту, цементу).
- Проживання в екологічно несприятливих районах. У місцях, де підвищений радіаційний фон, високий вміст важких металів у ґрунті, смог.
- Запори. Грають роль у формуванні колоректального раку.
- Інфікування онкогенними штамами вірусів герпесу та папіломи людини. Особливо часто причиною пухлини стають ВПЛ 16 та 18 типу, герпес 6 типу, вірус Епштейна-Барр.
Збільшується ймовірність онкології у тих, хто страждає ожирінням, спадковими хворобами та патологіями, пов’язаними з мутацією генів, мають знижений імунітет.
Які потрібно здавати аналізи
Більшість скринінгів на рак неінвазивні, прості та доступні. Вони не завдають дискомфорту та вимагають мінімум часу. Всі аналізи можна розділити на:
- Загальні – зміни показників характерні для декількох типів онкології.
- Специфічні – підходять для виявлення конкретного виду раку.
ЗАГАЛЬНІ АНАЛІЗИ:
- Загальний аналіз крові. При онкології відбувається зміна у формулі. Можуть спостерігатися незрілі форми клітин крові, значне збільшення лейкоцитів, зниження гемоглобіну, зростання ШОЕ.
- Біохімія крові. Зростає рівень АЛТ, лужної фосфатази, сечовини, білірубіну. Знижується загальний білок та альбумін.
- УЗД внутрішніх органів та органів тазу. Під час обстеження можна помітити зміни у печінці, нирках, шлунку, сечовому міхурі, яєчниках, щитоподібній залозі.
- Онкомаркери. Це особливі речовини, які присутні в крові при розвитку онкології. Більшість онкомаркерів неспецифічні. Їх підвищення виявляється при різних видах онкології. Наприклад, СА-19-9 збільшується при пухлинах шлунку, підшлункової залози, кишківнику, печінки, яєчників. Маркер РЕА може підвищуватися при 11 видах злоякісних утворень. Хоча є й вузькоспрямовані показники. Тому для більш точної діагностики необхідно здавати кілька видів онкомаркерів. У цьому випадку легше точно визначити орган, який потребує додаткового обстеження.
При наявності хронічного запалення корисно робити КТ ураженого органу.
СПЕЦИФІЧНІ:
Таблиця: Специфічні обстеження та онкомаркери для діагностики конкретного виду раку
Колоректальний рак |
Кал на приховану кров. Колоноскопія. |
Рак легенів |
Флюорографія. CYFRA 21.1, НСЕ |
Пухлини яєчників (жінки) |
СА-125, альфа-фетопротеїн. |
Пухлини шлунку |
Гастроскопія. |
Онкологія передміхурової залози (чоловіки) |
ПСА |
Пухлини молочних залоз (жінки) |
Мамографія. СА-15-3 |
Рак шийки матки (жінки) |
Мазок по Папаніколау. |
Утворення щитоподібної залози |
Кров на кальцитонін та тиреоглобулін. |
Рак яєчка (чоловіки) |
Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). |
Пухлини сечового міхура, нирок |
Еритроцити у сечі. |
Меланома |
S-100 |
Як часто потрібно перевірятися на онкологію
Для людей старше 50 та тих, які знаходяться у зоні ризику, рекомендуються обстеження на рак раз на 1-3 роки. Якщо перші аналізи негативні та самопочуття добре, то мазки, гастроскопію, колоноскопію та кров на онкомаркери досить здавати раз на три роки. Загальний аналіз крові, УЗД, флюорографію та аналіз на приховану кров щорічно. Є й додаткові нюанси:
- Самостійне обстеження шкіри та грудей потрібно проводити щомісяця.
- Перший гінекологічний мазок здається з початку статевого життя, але не пізніше 21 року. Надалі до 30 років кожні три роки, а після – раз на 2 роки.
- Мамографію рекомендується робити до 50 років кожні 2 роки, а після 50-ти щорічно.
- Чоловікам ПСА потрібно здавати, починаючи з 50 років раз на три роки.
Де можна пройти обстеження
Такі обстеження, як аналіз сечі, крові, калу, флюорографію, УЗД у державних клініках пацієнт може пройти безкоштовно за направленням лікаря. Колоноскопія та гастроскопія призначаються гастроентерологом. Гінекологічний мазок бере гінеколог.
Аналізи на онкомаркери роблять платно у приватних лабораторіях. Ціна одного аналізу у більшості закладів 200-300 грн. У платну клініку можна звернутися також для проходження гастроскопії (500-1500 грн), колоноскопії (800-2000 грн), УЗД (80-200 грн).
Куди слід звернутися, якщо виявлена онкологія
Якщо аналіз позитивний, то слід звернутися до лікаря-терапевта / сімейного лікаря, з яким укладено договір. Він направить пацієнта до лікаря-онколога, який призначить більш специфічні обстеження для підтвердження та постановки діагнозу, а також визначить напрямок лікування.
Примітка!
Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!