З проходженням хіміотерапії стикається практично кожен онкохворий. Вона може проводитися:
- до операції;
- після неї;
- у якості основного лікування;
- у вигляді паліативної допомоги.
Від її успішності залежить подальший хід лікування, можливість операції та, власне, життя пацієнта.
Хто призначає хіміотерапію
Призначити її повинен тільки лікар-онколог. Він на підставі анамнезу, даних діагностичних досліджень пацієнта підтверджує (або не підтверджує) діагноз, та визначає схему або протокол лікування:
- вибирає препарати або діючі речовини;
- розраховує дозу (з урахуванням маси тіла та росту пацієнта);
- призначає режим введення;
- визначає графік введення.
Дуже часто операцію проводять у одному місці, наприклад за кордоном або у великому центрі у Києві, а хіміотерапію вже за місцем проживання.
У цьому випадку лікар, який проводив операцію, складає схему терапії, а рецепт на потрібні препарати можуть виписати вже на місці, у рідному місті. Для цього потрібно встати на облік у онкологічний диспансер за місцем проживання.
Перед початком лікування, швидше за все, доведеться придбати препарати, додаткові засоби (крапельниці, системи, катетери), а якщо місцем лікування обраний приватний центр, то оплатити палату та послуги персоналу.
Що необхідно знати пацієнту, перед придбанням ліків?
Щоб купити хіміопрепарати потрібен рецепт
Хіміопрепарати продаються тільки за рецептом. З 2018 року в Україні діють нові правила щодо їх виписки. Тепер призначення можуть бути вказані у Е-рецепті (електронному варіанті). А якщо система ще не введена, то на офіційному бланку. На ньому вказуються:
- Назва лікарні, а якщо це приватний лікар, то його ім’я та прізвище.
- Точна адреса установи.
- Дані лікарні, як платника податків (код ЄДРПОУ).
- Номер ліцензії.
- Точні відомості про пацієнта: ПІБ, вік, номер його амбулаторної картки у лікарні. Цей номер призначається у системі E-health, де будуть зібрані всі необхідні дані про людину.
- Джерело фінансування цього рецепта (тут вказуються програми, якщо препарати відпускаються за пільговою ціною або безкоштовно).
- Назва засобів прописується на латині. Тільки діюча речовина (міжнародна непатентована назва), не препарат. Дозування, кількість.
Електронний рецепт не видається на руки, а відразу розміщується у системі та у будь-якій аптеці, підключеній до програми, його будуть бачити провізори. Він повинен бути підписаний електронним підписом лікаря. Його можна роздрукувати, але документом роздрукований варіант не є. Якщо рецепт пишеться на бланку, то він повинен бути за формою Ф-1.
Звичайний рецепт від руки, навіть з печаткою лікаря, для придбання хіміопрепаратів не підходить.
Кількість діючої речовини має розраховуватися, виходячи з площі поверхні тіла
Хіміопрепарати токсичні. Тому кількість діючих речовин обов’язково повинна розраховуватися індивідуально. Точність дуже важлива. Існує два варіанти ведення розрахунків:
- У міліграмах на кожен кілограм маси.
- У міліграмах на кожен квадратний метр площі поверхні тіла.
Найбільш точний варіант – другий. У продовж курсу вага пацієнта може коливатися. Площа тіла змінюється при цьому незначно. Тому призначення буде точніше. Для дорослої людини можна перевести мг/кг у мг/м2 шляхом множення показників на 40.
Можна проконсультуватися в іншого лікаря
Онколог, у якого пацієнт стоїть на обліку, не завжди є істиною у останній інстанції. Якщо є сумніви у призначеному лікуванні, то хворий має повне право пройти консультацію в іншого спеціаліста. Як це зробити?
- Звернутися до іншого лікаря у цій же лікарні.
- Записатися на прийом у приватному онкологічному центрі.
- Пройти заочну консультацію онлайн.
- Поїхати на консультацію у більш великий обласний або всеукраїнський центр.
Іноді пацієнти незручно себе почувають, якщо йдуть до колеги свого лікуючого лікаря у тій же лікарні. Тому зручніше пройти консультацію в іншій установі. Для цього достатньо сказати своєму онкологу, про бажання почути іншу, незалежну думку, і взяти для цього необхідні аналізи та дані.
Не варто соромитися. Адже мова йде про життя та здоров’я. Можливо, в іншій установі запропонують більш прогресивний курс лікування.
Місце придбання ліків вибирає пацієнт
Препарати для хіміотерапії можна:
- Купити в аптеці у своєму місті.
- Замовити у Центрі персоналізованої медицини «Хемотека».
Лікар, який виписав рецепт, не може вказувати пацієнтові, де йому купувати ліки. Він може дати рекомендацію. Однак пацієнт має право сам вирішувати, де йому зручніше це зробити. Тут грає роль ціна, умови зберігання, країна виробництва.
Якщо рецепт на безкоштовні ліки, то отримати їх можна у будь-якій аптеці, яка бере участь у відповідній програмі Міністерства охорони здоров’я України.
Також деякі лікарські засоби можна отримати безкоштовно у державних онкодиспансерах. Вони закуповуються для пацієнтів за державні кошти. Інформація про наявність хіміопрепаратів повинна бути розміщена на сайті диспансеру.
Можна вибрати препарати, доступні за ціною
Не секрет, що дуже часто хіміопрепарати коштують дорого. Однак, маючи на руках рецепт з діючою речовиною, можна вибрати більш доступний аналог, придбати медикаменти не закордонного, а вітчизняного виробництва.
Купити ліки хорошої якості та при цьому заощадити допоможе індивідуальне виготовлення препаратів. Наприклад, у Хемотеці для кожного пацієнта готують призначений медикамент, виходячи з його площі поверхні тіла, відміряючи точно визначену кількість субстанцій. Після такого виробництва не залишається зайвих, не використаних, міліграмів. Пацієнт платить тільки за потрібну йому дозу. Це суттєво здешевлює курс лікування.
Перед покупкою потрібно перевірити сертифікат якості
Всі медичні препарати в Україні повинні мати певні сертифікати, що підтверджують їх якість, а також бути зареєстровані у Державному реєстрі лікарських засобів.
Самі основні міжнародні сертифікати для медичної продукції це:
- GPP (good pharmacy practice);
- GMP (good manufacturing practice);
- GDP (good distribution practice).
GPP – стандарт належної аптечної практики, якого дотримуються аптеки в усіх розвинених країнах світу.
GMP – це міжнародний стандарт. Він використовується більш ніж у ста країнах. GMP гарантує, що препарат буде придатний протягом всього терміну, зазначеного на упаковці, що він правильно упакований, не містить сторонніх домішок, а включає саме заявлені компоненти. В Україні стандарт діє з 2010 року.
GDP – сертифікат, який підтверджує, що медикамент правильно зберігався та транспортувався.
У будь-якій аптеці сертифікат повинні надати на вимогу. Термін для цього – доба.
Тільки після того, як обраний курс, відоме точне дозування, отриманий рецепт, знайдено оптимальне місце покупки, та пацієнт переконався в якості медикаментів, можна купувати необхідні хіміопрепарати