За статистикою ВООЗ, останнім часом спостерігається неухильний ріст захворюваності на колоректальний рак. У той же час завдяки можливостям ранньої діагностики цьому виду онкології на 95% можна запобігти.
Попередити розвиток новоутворень у товстому кишечнику допоможуть заходи профілактики – своєчасне видалення аденоматозних поліпів, лікування запальних захворювань кишечника, правильне харчування. Необхідно збагатити раціон овочами та фруктами, насиченими клітковиною, обмежити споживання тваринних жирів та рафінованих вуглеводів.
Когортне дослідження
Колоректальний рак в основному вражає людей старше 50 років, але останнім часом почастішали випадки захворювання серед молоді.
Згідно з інформацією, опублікованою в New York Times, у американців, що народилися на початку дев’яностих років, ризик виникнення колоректального раку вище (для товстої кишки в 2 рази, а для прямої – в 4), ніж у тих, хто з’явився на світ до 1950 року. Також відомо, що за останні 20 років зросло споживання цукровмісних напоїв. Тому вчені припустили, що є зв’язок між захопленням солодкими напоями в юності та розвитком раку кишечника у зрілому віці.
Доведено, що при вживанні напоїв з високою концентрацією цукру порушується метаболізм, що часто стає причиною ожиріння та призводить до розвитку цукрового діабету 2 типу, в тому числі і у дітей.
Суть дослідження
У дослідженні взяли участь 116 500 медсестер у віці 25-42 років. Більшість з них належали до європеоїдної раси (були білими). За учасницями спостерігали протягом 25 років (з 1991 по 2015 рік).
Кожні 4 роки дослідники проводили опитування та оцінювали кількість споживання солодких напоїв. Учасниці зазначали, які саме напої вони вживали (спортивні, газовані, соки, солодкі чаї) та з якою частотою. При цьому 41 272 жінки вказали, що вони часто пили газовані напої, солодкий чай та фруктові соки у підлітковому віці.
У період спостереження у 109 жінок був діагностований колоректальний рак.
Результат
Дослідники проаналізували отриману інформацію, використовуючи модель пропорційних ризиків Кокса. Вони з’ясували, що жінки, які випивали дві і більше порції солодких напоїв щодня, частіше хворіли на колоректальний рак, ніж ті, хто пив по чашці напою в тиждень або зовсім його не вживав.
Часте вживання підлітками (у віці 13-18 років) цукровмісних напоїв підвищує ймовірність утворення злоякісних пухлин у товстому кишечнику у зрілому віці.
У тих жінок, які щодня випивали більше 250 мілілітрів солодкої газованої води, ризик виникнення колоректального раку збільшувався на 16%. У 13-18-річному віці щоденні порції напою підвищували ймовірність захворювання на 32%.
При заміні порції солодкого напою на каву або молоко (незбиране або з низьким відсотком жирності) ризик утворення злоякісних пухлин у кишечнику зменшувався на 17-36%. Зв’язок колоректального раку з вживанням підсолодженого чаю та фруктових соків не виявлена.
Хоча на підставі спостережних досліджень не можна стверджувати, що напої з високим вмістом цукру збільшують ризик раку, а молоко та кава (без підсолоджувачів) захищають від онкології, дослідники рекомендують замінювати солодкі напої несолодкими.
Поки невідомо, яким чином цукровмісні напої впливають на канцерогенез.
Але вчені припускають, що утворенню пухлин сприяють метаболічні збої, запалення у кишечнику та інсулінорезистентність – процеси, які провокують солодкі напої.
Примітка!
Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!