У місті Перт (Австралія) у центрі лікування раку онкохворим спільно з протипухлинною терапією приписують фізичні вправи.
Медикам давно відомо, що у фізично активних онкохворих прогноз значно оптимістичніший, ніж у тих, хто не займається спортом та уникає навантажень. Але їм ніяк не вдавалося визначити, завдяки чому фізичні вправи проявляють захисну дію – зміцнюють імунну систему та покращують здатність організму загальмовувати і попереджати ріст злоякісних новоутворень.
Доведено, що близько 25% випадків раку кишечника та грудей обумовлені малорухливим способом життя.
Докази користі тренувань для онкохворих
Біологи Каролінського інституту (Швеція) провели дослідження, для якого використали хворих різними видами раку (легенів, печінки, шкіри) мишей. Тварин розділили на 2 групи: мишам із першої групи встановили колесо для тренувань, а гризуни з другої групи залишалися неактивними.
Було виявлено, що у мишей, які тренувалися, на 61-67% сповільнювався ріст ракових пухлин. У неактивних тварин поліпшень не відбувалося. Подібна ситуація – результат підвищення концентрації CD8+ та Т-клітин. CD8+, або трансмембранний глікопротеїн, – корецептор, який підсилює взаємодію Т-клітинних рецепторів із пептидним комплексом. Т-клітини, або Т-лімфоцити, – «кілери», що руйнують чужорідні клітини.
Також біологи помітили, що в процесі інтенсивних тренувань із м’язів вивільняються сигнальні молекули (Інтерлейкіни-6), які проникають у кров та підвищують ефективність CD8+ і Т-клітин, допомагають їм знаходити та знищувати ракові клітини. До того ж введення Т-лімфоцитів, отриманих від активних мишей, «ледачим» родичам загальмувало ріст злоякісних новоутворень та підвищило виживаність.
Завдяки фізичним навантаженням організм людей та тварин здатний створювати унікальні ліки, які знищують ракові клітини.
Щоб оцінити роль Т-клітин у придушенні пухлин під час спортивних занять, вчені виснажили CD8+ і Т-клітини (раз на тиждень тваринам робили ін’єкції антитіл). В результаті зменшилася концентрація CD8+, що призвело до зниження ефективності впливу вправ на пухлину та погіршення виживаності.
Також біологи досліджували зразки тканин, крові та Т-клітин (біоматеріали брали після занять) на вміст загальних метаболітів. Ці речовини синтезуються у м’язах при підвищених навантаженнях, а потім надходять у плазму крові. В результаті було виявлено, що частина метаболітів, особливо лактат (утворюється із молочної кислоти), покращували метаболізм Т-клітин та збільшували їх активність.
Щоб перевірити актуальність гіпотези для людей, вчені дослідили кров восьми чоловіків, які 30 хвилин їздили на велосипеді. Лабораторні аналізи підтвердили, що у людей виробляються ті ж метаболіти.
Провідний автор клінічних досліджень Хелен Рундквіст підсумувала результати, зазначивши, що фізичні тренування сприяють посиленому синтезу метаболітів та сигнальних молекул, які стимулюють імунні клітини на знищення пухлин. Вона висловила впевненість, що отримані результати допоможуть розробити ефективні методи імунотерапії для лікування раку.
Взаємозв’язок між тренуваннями та захворюваністю на рак
Взаємозв’язок фізичних занять та онкології у 2015 році вивчали німецькі вчені, у 2019 – пекінські, у 2020 – американські. Дослідження показали, що дозовані тренування знижують смертність від колоректального раку, онкології грудей та простати на 38%, а від інших видів раку – на 34%.
Журнал Американської асоціації медиків у 2016 році опублікував результати великого медичного дослідження, в якому взяло участь більше 1 400 000 жителів Європи та США. Вчені провели аналіз способу життя з урахуванням статі, віку, ваги, шкідливих звичок, фізичної активності. В результаті вдалося встановити, що серед чоловіків та жінок, які регулярно займаються спортом (навіть якщо вони курять!), захворюваність різними видами онкології значно нижче, ніж серед тих, хто веде малорухливий спосіб життя.
Вчені відзначили, що фізична активність найбільш виражено знижує ризик розвитку:
- аденокарциноми стравоходу (на 42%);
- онкології печінки (на 27%);
- раку легенів (на 26%);
- пухлин нирок (на 23%).
Узагальнені результати досліджень підтверджують, що правильно підібрані фізичні навантаження при розумному використанні можуть перетворитися на потужну зброю, здатну перемогти підступний рак.
Користь фізичних вправ для онкохворих
При проходженні протипухлинного лікування тренування:
- зміцнюють імунітет, активують кровообіг, забезпечуючи надходження імунних клітин до всіх органів;
- покращують доступ лікарських препаратів до пухлин, підвищуючи ефективність терапії;
- відновлюють правильне функціонування серцево-судинної та дихальної системи, збільшують концентрацію еритроцитів у крові;
- покращують апетит, засвоюваність їжі та виведення токсичних речовин;
- послаблюють побічні ефекти хіміотерапії (нудоту, блювоту);
- підтримують та навіть нарощують м’язову масу (хіміотерапія часто призводить до атрофії м’язів);
- надають міцності кісткам (протипухлинні ліки роблять кістки крихкими);
- покращують регенеруючі здібності кісткового мозку;
- зводять до мінімуму виснаженість, підвищують витривалість, наповнюють енергією;
- позбавляють від безсоння, знижують тривожність, запобігають прояву апатії та депресії;
- прискорюють відновлення організму після проходження хіміо- та радіотерапії, у післяопераційний період;
- зводять до мінімуму ризик рецидивів;
- збільшують тривалість життя та покращують його якість.
Професор Роберт Ньютон зазначив, що шанси повністю одужати у онкохворих, які виконують фізичні вправи, підвищуються вдвоє.
Як визначити інтенсивність фізичних навантажень?
Медики попереджають, що інтенсивність тренувань для онкохворих повинен розраховувати лікар-фізіолог або лікар лікувальної фізкультури, враховуючи стан серцево-судинної та кістково-м’язової систем, а також особливості дії протипухлинних ліків.
Для різних видів раку інтенсивність та тривалість тренувань може відрізнятися. Наприклад, при ракові грудей досить 3-5 годин ходьби на тиждень, при онкології товстого та прямого кишечника – 6-10 годин ходьби, при пухлинах простати – 3 години бігу підтюпцем або 3 години занять у спортзалі.
Здоровим людям у віці 18-64 років в якості профілактики ракових захворювань рекомендовані розумні навантаження з урахуванням віку та фізичного стану. Необхідно комбінувати аеробні та силові вправи. Бажано займатися 5 днів на тиждень: при помірних фізичних навантаженнях по 30 хвилин на день, а при інтенсивних – по 15 хвилин.
Визначити оптимальну інтенсивність тренувань дозволить формула розрахунку пульсу:
- для помірних навантажень – (220 – вік) * 0,65;
- для інтенсивних навантажень – (220 – вік) * 0,8.
Якщо пульс перевищує зазначені показники, то фізичні заняття будуть негативно впливати на серце та кровоносні судини.
Численні дослідження показали позитивний вплив дозованих фізичних навантажень на організм як здорових людей, так і онкохворих. Негативні результати відсутні.
Примітка!
Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!