Третє місце (після раку легень та молочної залози) серед онкозахворювань займає колоректальний рак, при якому злоякісні пухлини утворюються у прямому та товстому кишечнику.
У 2018 році було виявлено майже 2 мільйони випадків колоректального раку. Експерти припускають, що до 2030 року цей показник зросте до 2,2 мільйонів.
Знайдено взаємозв’язок між дефіцитом ультрафіолету B та розвитком колоректального раку
Основні причини колоректального раку – зловживання жирною їжею, малорухливий спосіб життя та ожиріння. Підвищується ймовірність виникнення ракових пухлин при низькому вмісті вітаміну D в організмі.
Відомо, що вітамін D уповільнює прогресування раку та швидкість метастазування.
Вчені стверджують, що щоденний прийом 25 мікрограм (1000 МО) вітаміну знижує ризик онкології на 50%. Але незважаючи на численні факти, що вказують на зв’язок колоректального раку з рівнем вітаміну, деякі вчені ставлять під сумнів подібне твердження.
Суть дослідження
Щоб підтвердити або виключити взаємозв’язок, співробітники Каліфорнійського університету під керівництвом Тімоті Маккей провели велике дослідження, використавши альтернативний підхід. Так як вітамін D синтезується в організмі під впливом ультрафіолетових променів В (до них належать хвилі середньої довжини), вчені висунули припущення, що на захворюваність колоректальним раком впливає кількість одержуваного ультрафіолету.
На відміну від інших вітамінів, вітамін D здатний синтезуватися в організмі людини під впливом УФ-В. Надходження вітаміну з їжею обмежене, через те що у високих концентраціях він міститься тільки у деяких продуктах (жирній рибі, печінці тріски, грибах, яйцях).
Дослідники зіставили інформацію по рівню ультрафіолету UVB у 186 країнах за 2017 рік (за даними супутникових знімків NASA) та захворюваності колоректальним раком у 2018 році (за даними бази GLOBOCAN). При цьому враховувалися і додаткові фактори: концентрація стратосферного озону, хмарний покрив, раціон харчування, куріння, урбанізація, пігментація шкіри, очікувана тривалість життя.
Результати аналізу
У всіх вікових групах був виявлений обернено пропорційний зв’язок між рівнем УФ-В та частотою захворюваності колоректальним раком – чим менше ультрафіолету В надходило в організм, тим частіше розвивалися злоякісні пухлини у товстому та прямому кишечнику.
Зворотна кореляція посилювалася після досягнення 30-44-річного віку та ставала найбільш вираженою після 75 років, особливо серед жителів північної півкулі. Дослідники пояснюють подібну ситуацію тим, що з віком послаблюється здатність організму синтезувати вітамін D. До того ж хронічний дефіцит вітаміну провокує молекулярні зміни у ДНК, які сприяють виникненню пухлин.
Вчені стверджують, що потрібні подальші дослідження, щоб визначити необхідність скринінгових програм, що виявляють дефіцит вітаміну D (особливо в областях з низьким впливом ультрафіолетових променів), та введення у раціон літніх людей селективних добавок або збагачених харчових продуктів.
Виявлено, що більш низька смертність спостерігається серед хворих на колоректальний рак, у яких вітамін D у сироватці крові знаходиться у більш високій концентрації. Також помічено зниження смертності у літній час, коли ультрафіолетові промені більш доступні.
Слід врахувати, що при аналізі результатів виявилися неврахованими різні фактори, серед яких важливе значення мають прийом добавок, що містять вітамін D, одяг, регіональні особливості (наприклад, висота над рівнем моря, забруднення повітря).
Якщо ж дійсно існує зв’язок між розвитком колоректального раку та дефіцитом вітаміну D, то не варто поспішати приймати сонячні ванни. Краще скористатися іншими способами для підвищення концентрації вітаміну (наприклад, прийом таблеток), адже вже давно доведено, що вплив ультрафіолетових променів сприяє утворенню злоякісних пухлин.
Скринінг колоректального раку: чи є користь?
Щоб оцінити ефективність скринінгу колоректального раку (колоноскопії та фекальних тестів), учені провели масштабне дослідження. Вони вивчили показники захворюваності та смертності від онкозахворювань прямого та товстого кишечнику за період з 2000 по 2016 рік. При цьому були проаналізовані дані 3,1 мільйона пацієнтів з 21 європейської країни.
Результати дослідження показали, що у країнах, в яких активно використовують скринінгові програми (Німеччина, Австрія, Нідерланди, Данія, Словаччина, Чеська республіка), щорічно знижується захворюваність колоректальним раком: для жінок на 1,3-2,4%, для чоловіків – на 1,6-2,5%.
Позитивний ефект був досягнутий саме завдяки скринінгу – до його введення рівень захворюваності залишався стабільним. У перший рік після запуску програми відзначався ріст захворюваності, що пояснюється збільшенням виявлюваності, а потім показник починав знижуватися.
Найбільш виражене зниження смертності спостерігається у країнах, де скринінгові програми діють протягом тривалого часу.
У країнах, де відсутні скринінгові програми (Україна, Норвегія, Естонія, Болгарія), захворюваність та смертність щорічно зростають: для жінок на 0,6-1,1%, для чоловіків – на 0,3-1,9%.
Висновки очевидні: скринінгові програми з виявлення колоректального раку успішно виконують свою функцію. До того ж вони дозволяють діагностувати не тільки хворобу, але і передракові стани.
Примітка!
Інформація, розміщена у цьому матеріалі, надається в ознайомлювальних цілях. Встановлення показань до лікування та призначення протипухлинних препаратів може робити виключно лікуючий лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!