Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Рак шлунку – злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальних тканин шлунку. У 65% випадків розташовується в нижній його частині, яка ближче до кишківника, у відділах, які називаються антральним та пілоричним. Зазвичай пухлина виявляється у середньому віці, найбільша кількість випадків припадає на 40-45 років. У чоловіків це захворювання зустрічається на 20% частіше.
Серед усіх онкозахворювань патологія займає четверте місце по частоті, але друге за смертністю. Виживання при раку шлунку нижче, ніж при ураженні інших відділів шлунково-кишкового тракту. Новоутворення навіть при невеликому розмірі здатне швидко поширюватися в лімфовузли. Щорічно рак шлунку забирає життя близько 800 тисяч людей. В Україні щороку діагноз ставлять 10-ти тисячам пацієнтів.
Головні причини
У більш ніж 70% випадків фактором, що викликає зміни в клітинах, є бактерія Хелікобактер пілорі, яка здатна розмножуватися в кислому середовищі шлунку. Вважається, що її присутність провокує гастрит, виразку і злоякісне переродження клітин. Людям, в яких виявлена виразка, особливо з частими крововиливами, обов'язково потрібно проходити діагностику для виключення раку.
Негативно впливають на слизову також токсичні речовини, які виділяються при курінні сигарет, вживанні алкоголю. Небезпечною є присутність різних канцерогенних барвників і стабілізаторів у стравах. У зоні ризику ті, хто полюбляє фаст-фуд і смажену їжу.
Види онкологічних утворень у шлунку
Існує кілька видів шлункових злоякісних утворень. Вони відрізняються за розміром, формою, ступенем проникнення в тканини.
- Поліпоїдні. Це опуклі новоутворення, які виступають всередину шлунку. Вони напівкулевидні та можуть досягати розміру до 8 см. Частіше розміщуються на великій кривизні шлунку. Зустрічаються у 18% випадків. Відрізнити від доброякісного поліпа можна тільки при розгляді тканин під мікроскопом.
- Карциноми виразкові. Складають 40% онкології шлунку. Схожі на блюдця з воронкоподібним поглибленням і виступаючими горбистими краями у вигляді валика. Покриті сіро-коричневим нальотом. Можуть досягати 10 см у діаметрі. За виглядом мало відрізняються від виразки.
- Інфільтративні карциноми. Це виразки неправильної форми без чітких виступаючих країв. Зазвичай зачіпають і більш глибокі підслизові області. Складають 30% виявлених злоякісних утворень.
- Дифузно-інфільтративні пухлини. Основний розвиток цих пухлин йде не зовні, а в товщі стінок шлунку. При огляді вони схожі на почервоніння, яке часто приймають за гастрит. Патологія призводить до того, що стінки органу стають товстими і втрачають здатність скорочуватися для перемішування і просування їжі.
Також клітини пухлин можуть відрізнятися за формою і розмірами через що рак поділяють на плоскоклітковий, дрібноклітковий, перстнеподібний.
Симптоми
Від початку захворювання до появи перших симптомів може проходити від одного до шести років. Саме тому ймовірність виявити хворобу на першій стадії становить всього лише 20%.
Симптоми новоутворень схожі з іншими хворобами шлунку та кишківника, тому пухлину буває важко відрізнити. Слід звертати увагу на поєднання кількох ознак. Особливо якщо звичайне лікування, яке призначають при захворюваннях шлунку, не діє. Може відчуватися:
- Здуття, тяжкість, регулярні порушення випорожнень (зачіпають 90% хворих).
- Біль, який не проходить після їжі (буває у 60% пацієнтів).
- Втрата апетиту. При раку, що розвивається всередині стінок шлунку, відбувається дуже швидке насичення від невеликої кількості їжі.
- Нудота. Спочатку без блювотних позивів. Блювота з'являється на більш пізніх стадіях і буває у 40% хворих. Частіше за все не залежить від прийому їжі і відбувається більше через інтоксикацію.
- Відраза до м'ясної їжі. Причини цього явища до кінця не з'ясовані, але у багатьох хворих з раком шлунку з'являється неприйняття м'ясних страв.
- Зниження ваги. Значущою вважається втрата більше 10 кг за півроку (50%).
- Випорожнення чорного кольору та кров у блювотинні з'являються, коли утворення кровоточить (25%).
- Якщо пухлина знаходиться на межі зі стравоходом, то хворому може бути важко ковтати.
На пізніх стадіях додаються симптоми, пов'язані з місцем проростання раку в сусідні органи. Погана дефекація і здуття при уражені кишківника, симптоми раптового серцевого болю і частого серцебиття при порушеннях у діафрагмі. Оперізуючий біль, якщо постраждала підшлункова.
Для діагностики проводять гастроскопію – вивчення шлунку зсередини за допомогою спеціального апарату, що вводиться через ротову порожнину. При необхідності під час процедури беруть тканини для аналізу під мікроскопом. Показовою є перевірка наявності в крові особливих речовин-онкомаркерів. Для шлунку така речовина називається СА 72-4. Додатковими методами вважаються рентген та УЗД.
Стадії і методи лікування
Розрізняють стадії:
- 0 – стадію ставлять, якщо відбулася видозміна клітин епітелію. Діагностування на цьому етапі трапляється дуже рідко, тому що у хворих ще немає серйозних скарг.
- 1 – з'являється поглиблення в епітелій, яке нагадує невелику ерозію. Починає приносити дискомфорт. Ураження може бути виявлено при плановому обстеженні.
- 2 – пухлина розвивається і проростає в більш глибокі шари стінок шлунку, виявляються окремі клітини в лімфовузлах. У цей час симптоми досить виражені, але схожі з запаленням шлунково-кишкового тракту.
- 3 – рак повністю пронизує стінку органу та зачіпає сусідні структури, метастази охоплюють більше 7 лімфовузлів. На цій стадії не завжди можлива операція, особливо якщо зачеплені артерії або важливі нервові вузли.
- 4 – з'являються метастази в інших органах. Вони можуть виявлятися в печінці, мозку, легенях, яєчниках і навіть пупку. На цій стадії більше вживаються заходи по подовженню життя хворого і поліпшенню його якості. Найкращий ефект дає радіаційне лікування, яке збільшує тривалість життя на два роки і більше.
Основний метод лікування ракових хворих – видалення шлунку. На нульовій, першій, другій стадіях видаляють уражені відділи, а на третій, четвертій – увесь орган. Разом з пухлиною видаляються лімфовузли і, якщо це можливо, частини сусідніх органів, зачеплені процесом.
Якщо пухлина дуже велика і оперувати її важко, то перед операцією проводять хіміотерапію для зменшення розмірів осередку.
Після операції введення хіміопрепаратів проводять для усунення прихованих осередків розвитку раку. Використовують два-три курси з поєднанням кількох лікарських засобів.
Який прогноз при лікуванні
Прогноз захворювання залежить від часу виявлення. Всіх хворих умовно поділяють на три групи:
- Пацієнти на ранніх стадіях. У них найкращі шанси. До 90% людей виживають.
- Операбельні пацієнти на різних стадіях. Прогнози дуже різні, в залежності від стадії. На 2-й і 3-й – до 45%, на 4-й вдається врятувати тільки 7% пацієнтів.
- Неоперабельні хворі. Шанси низькі, мова йде про подовження життя.
Навіть після вдалого лікування хворий повинен все життя дотримуватися спеціальної дієти і регулярно обстежуватися.