Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
Перелік суб’єктів господарювання, за заявами яких 12.09.2024 прийнято рішення про розширення господарської діяльності з електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами
Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
0%
0%
Для повноцінної роботи на сайті, будь ласка, переверніть планшет в альбомний режим.
Браузер не підтримується

Ви використовуєте застарілий браузер. Будь ласка, оновіть ваш браузер, щоб переглядати сайт.

Оцінка вартості лікування
Введіть дані:
Увага! Щоб розрахувати вартість обраної схеми – введіть, будь ласка, зріст і вагу.
Додати речовину
Знайдено схем: 0
Очистить фильтр
відкрити калькулятор

Рак ротової порожнини

Важливе зауваження!

Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Схем не знайдено

Рак ротової порожнини – це утворення, яке виникає з вистиляючого рот епітелію або більш глибоко лежачих тканин. Пухлина може розташовуватися під язиком, у яснах, язиці, ділянках щелепи на яких ростуть зуби (альвеолярних відростках) та у піднебінні.

Ризик появи онкології рота зростає після сорока років. Найбільша кількість хворих – це чоловіки у віці 60 та старше. Представники сильної статі хворіють у п’ять разів частіше. Це пов’язано з тим, що в їхньому житті присутні три основних провокуючих фактори цієї хвороби:

  • Куріння.
  • Пиття спиртних напоїв.
  • Занадто гостра та солона їжа.

Часто причиною розвитку онкології стає переродження вже наявних доброякісних патологій: ерітроплакії (червоного округлого утворення, яке тривало не загоюється), лейкоплакії (білих плям на слизових), виразок, бородавок. Тому дуже важливо дотримуватися гігієни порожнини рота та своєчасно лікувати будь-які пошкодження тканин ротової порожнини.

Найбільш поширений цей рак в Індії – 56% усіх новоутворень. У країнах Європи, та в Україні також, до патології належить 2% усіх ракових захворювань.

Класифікація утворень ротової порожнини

Розвиватися захворювання може з різних ділянок. Виділяють рак:

  • Ясен. Зазвичай виникає на нижній щелепі та зовні нагадує припухлість, покриту спочатку білими плямами, а потім виразками. Без додаткових аналізів поставити остаточний діагноз немає можливості, тому що осередок нагадує різні стоматологічні хвороби. Особливість у дуже швидкому поширенні по всій ротовій порожнині та активному метастазуванні. Становить 8% усіх випадків.
  • Тіла язику. Осередок схожий на запалення, яке закінчується гноїнням та болем. Викликає найбільші труднощі з жуванням та ковтанням. Це найпоширеніший варіант пухлин – 62%.
  • Щоки. Рак може нагадувати виразки множинні або поодинокі, які або заглиблюються всередину та оточені валиком, або навпаки виглядають як невеликий виріст, вкритий білим нальотом. Поступово розвивається сильне стискання щелеп через ураження жувальних м’язів. Серед усіх пухлин рота до цього виду належить 12%.
  • Твердого піднебіння (5%). Характеризується зростанням вглиб та швидко зачіпає кістки черепу.
  • Дужки (6,2%). Це виразки, що викликають дисфункцію гортані, складності з ковтанням.
  • Дна ротової порожнини. Зовні нагадує виразку від стоматиту (афту), поглиблюється всередину та промацується знизу щелепи, викликає збільшення слинних залоз через перекривання їхнього каналу. На даний різновид припадає 7%.

У 95% пацієнтів діагностують плоскоклітинний зроговілий вид пухлини. Решта 5% – аденокарциноми, які формуються з поодиноких слинних залоз, у складі оболонок роту.

Існує класифікація і за зовнішнім виглядом новоутворення. Буває онкопатологія у вигляді виразки, вузлика або папілярна, яка нагадує бородавки.

Стадії розвитку та симптоми

Крім звичайних чотирьох стадій, характерних для усіх новоутворень, у рака порожнини рота іноді виділяють нульову стадію або рак in situ. Це різновид патології, коли порушено тільки епітелій, без проростання углиб. Причому на цьому етапі онкологічні клітини утворюються та руйнуються з однаковою швидкістю.

Виявлення різновиду можливо, якщо узяти біопсію вже через два тижні після появи виразки. Нульова стадія існує для всіх пухлин, але у внутрішніх органах на цьому етапі практично ніколи не визначається. А у роті осередок помітний, тому якщо хворі та лікар реагують вчасно, то варіант постановки діагнозу можливий ще до розвитку злоякісності.

Надалі всі новоутворення проходять наступні стадії:

  1. Перша. На першій стадії пухлини безболісні. Це може створювати помилкову картину безпеки процесу. Осередок маленький – не більше сантиметру. Зачіплює тільки верхні шари шкіри – слизову та підслизовий прошарок.
  2. Друга. Пухлина розростається до 2 см у діаметрі та до 1 см вглиб. Розвивається больовий синдром. Біль віддає у різні ділянки голови – область вух, чола, скронь. Речовини з ракових клітин дратують слизову, що призводить до підвищеного виділення слини.
  3. Третя. Розмір виразки або вузла доходить до трьох сантиметрів. Біль посилюється. Звернення на пізніх стадіях трапляється рідко, тому метастази, які якраз з’являються на цьому етапі, разом з раком виявляють не більше, ніж у 35% хворих. Зазвичай це пухлини в довколишніх лімфовузлах. На третій стадії утворення піддаються розкладанню, формуючи поглиблені виразки. З рота хворого доноситься смердючий запах.
  4. Четверта. Пухлина зачіпає кістки та інші тканини обличчя максимально. Є дочірні осередки у віддалених лімфовузлах, вони настільки розвиваються, що роблять вузли нерухомими. Поширення хворих клітин з током крові відбувається рідко. Тому віддалені метастази зустрічаються не часто (у 1,5% пацієнтів).

Починаючи з третьої стадії може відбуватися деформація лиця через збільшення осередку та вплив пухлини на навколишні тканини – защемлення нервів, слинних проток. При ураженні щік розвивається тризм – сильне стискання щелеп, як при правці. Якщо це рак язика, то порушуються мова та ковтання. При ясенній локалізації та розташуванні пухлини у зубній кістці, до якої прикріплюються зуби, турбує зубний біль, розхитування та випадання зубів.

Діагностика та лікування

Найвірніший підхід до діагностування полягає у наступному: якщо в роті з’являється ранка або виразка та протягом двох тижнів її не вдається повністю позбутися, то необхідно брати біопсію.

При постановці діагнозу найбільшу картину дає візуальний огляд та вивчення тканин під мікроскопом. Інші методи перевірки використовують тільки для визначення стану внутрішніх тканин – глибини проростання та поширеності пухлини. Максимально повну картину у цьому напрямку дає томографія.

На першій та другій стадії утворення зазвичай видаляють, якщо це не призведе до суттєвих деформацій та видозміни обличчя. Надалі місце операції піддають опроміненню, найчастіше внутрішньоклітинно, коли ізотопи вводять безпосередньо у тканину (брахітерапія).

На більш пізніх стадіях, коли поширення велике, операцію намагаються не робити. Використовують дистанційне опромінення, щоб охопити усі уражені тканини, а іноді й лімфовузли. Якщо домогтися позитивного результату не вдається – оперують з наступною пластикою для приховування дефектів.

Хіміотерапія використовується в якості підготовки до операції, тому що сприяє зменшенню вогнища, іноді навіть на 50%. В якості єдиного методу лікування вона не ефективна.

Прогноз при пухлинах ротової порожнини

Домогтися повного виліковування навіть на перших стадіях вдається не всім. Відсоток людей, що перетнули п’ятирічний поріг становить 70-80%. При ураженні ясен та твердого піднебіння – 60%.

На останніх стадіях прогноз сприятливий тільки для 15-25%. Приємно виділяється за статистикою рак щік. Навіть на четвертій стадії виживає 50% пацієнтів.

Небезпека у тому, що 20-50% пухлин повертаються протягом наступних п’яти років навіть після успішного лікування.

Даний калькулятор створений для прорахунку вартості курсу хіміотерапії персоналізованого виготовлення сервісом Хемотека. Для оформлення замовлення необхідно зареєструватися на сайті та виписати ХемоРецепт у лікаря. При виникненні питань, телефонуйте на гарячу лінію: 0 800 40 20 22 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів на території України).