Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Рак сечового міхура – пухлина, яка бере початок зі слизових тканин, що вистеляють міхур, або його м’язових стінок. Це утворення виявляють у 3% випадків діагностування онкології, але серед пухлин видільної системи рак сечового міхура знаходиться на першому місці (70%). Вражає хвороба літніх у віці 65 років та старше, переважно чоловіків (у 2 рази частіше).
У 50% випадків онкологію виявляють у курців. Найчастіше рак виникає на ґрунті наявного хронічного запального процесу (циститу).
Великому ризику піддаються люди, які працюють на підприємствах, що виробляють лаки та фарби. Там вони вдихають ароматичні аміни, що провокують мутації, які викликають рак. Ці сполуки є ланкою процесу створення фарб та пігментів. Негативну дію також мають феноли та вживання хлорованої води.
Ризик підвищується, якщо людина рідко спорожняє сечовий міхур. Це призводить до тривалого контакту небезпечних сполук з тканинами сечового мішку.
Різновиди
Залежно від типу клітин виділяють:
- Перехідно-клітинні пухлини – зустрічаються найбільш часто (90% випадків). Перехідний епітелій – основний в органі, він розділяє сечовий мішок та сечу. Складається з декількох шарів клітин, що мають оболонки з безліччю зморшок. При наповненні міхура вони здатні розтягуватися.
- Аденокарциноми (3%) – формуються з ендокринних клітин, розташованих у шарі епітелію. Вони виділяють глікокалікс – в’язку рідину, що змазує внутрішню поверхню сечового міхура та не дає прикріплюватися до неї бактеріям.
- Саркоми (3%) – розвиваються з м’язової та сполучної тканини, що розташовується у підслизовому шарі органу.
- Плоскоклітинний рак (3%) – являє собою ділянки епітелію, які зроговівають та ущільнюються, стають подібними за будовою до клітин шкіри.
- Папіломи (1%) – виникають з доброякісних папілом сечового міхура. Ступінь злоякісності визначають за кількістю шарів епітелію на поверхні утворення.
Залежно від того, наскільки клітини пухлини схожі на навколишні тканини та як швидко вони розмножуються усі новоутворення ділять на високо- та низькодиференційовані.
Пухлина може мати вигляд потовщення, вузлика, папули з інфільтратом.
Симптоми
На початкових стадіях хворих турбує тягнучий біль знизу живота, часті позиви до туалету. Дискомфорт найбільше спостерігається, коли збирається багато сечі. Однак ці симптоми схожі з іншими захворюваннями, не пов’язаними з онкологією (простатитом, циститом). Тому люди не звертаються до лікаря, лікуються народними засобами. Це призводить до втрати дорогоцінного часу.
Приводом пройти обстеження зазвичай стає виявлення крові у сечі. У цьому випадку 90% пацієнтів відправляються до лікарні. Спочатку гематурія незначна. Сеча стає рожевого кольору. На більш пізніх етапах відбувається тотальне фарбування. Виділення схожі на кров, у них спостерігаються згустки. Через постійні кровотечі відбувається зниження гемоглобіну у крові, може закупорюватися прохід у сечовипускальному каналі та виникати затримка урини.
Після того як пухлина проростає усю стінку органу біль стає постійним. Через застій сечі формується ниркова недостатність, переповнення нирок рідиною. На четвертій стадії починається некроз пухлини, з’являються гнійні процеси. Від виділень йде дуже неприємний запах. Якщо пухлина проростає у піхву або пряму кишку, то утворюються свищі з виділенням сечі через інші отвори.
Діагностування
У першу чергу досліджують сечу на домішки крові та перевіряють осад на включення видозмінених клітин. Крім цього, проводять перевірку сечі на онкомаркер – антиген UBC. Він показує хворобу навіть на ранніх стадіях.
Інформативними можуть бути різні види УЗД. На огляді через пах видно пухлини, які локалізуються у стінках органу та перевищують за розміром пів сантиметру. А ось для того, щоб розглянути пухлини у нижній та верхній частині можуть вводити дуже тонкий датчик через уретру або задній прохід. Ці обстеження називаються ендолюмінальним та трансректальним.
Доповнюють інформацію, отриману під час УЗД, ендоскопія та КТ. Вони дозволяють визначити розмір вогнища, глибину проникнення ракових клітин. Під час огляду порожнини органу ендоскопом беруть біопсію.
Ще одним із методів обстеження є цистографія, коли роблять знімки наповненого сечового міхура, що допомагає визначити в якому напрямку розвивається пухлина.
Стадії
Для визначення стадії орієнтуються на глибину проникнення утворення у товщу тканин міхура.
- На початковому етапі процес зачіпає тільки епітелій.
- На другому етапі пухлина проникає у м’язи.
- На третій стадії утворення пронизує весь сечовий міхур, включаючи клітковину зовні.
- На завершення рак поширюється на навколишні тканини. Це може бути піхва, простата або стінка очеревини.
На останніх стадіях зазвичай страждають лімфовузли, спостерігається метастазування в інші органи. Воно зачіпає печінку, легені. Більш характерно для недиференційованого раку.
Лікування
При виборі лікування грає роль ступінь поширення процесу та тканина, з якої бере початок пухлина. Зазвичай намагаються видалити ділянку з новоутворенням. Це здійснюють малоінвазійними методами через сечовипускальний канал. Операція називається ТУР. Останнім часом все частіше використовують резекцію лазером, що підвищує точність видалення зараженої тканини.
У випадках, коли провести операцію зазначеними методами неможливо, сечовий міхур видаляють повністю. Проводять оперування лапароскопічним методом. При поширеному процесі роблять радикальну резекцію, яка захоплює піхву, яєчники, простату, насінники та лімфовузли.
Сечу після цього відводять декількома методами:
- Через катетер, коли сечовід виходить в області паху.
- У сечеприймальник, коли сечоводи запускають у петлю кишківнику, де може накопичуватися невелика кількість рідини. Отвір кишки виходить через живіт.
- Звичайним шляхом, коли сечовий міхур замінюють шматком кишківника з якого формують новий резервуар.
Останній варіант є найкращим для пацієнта, оскільки зберігає можливість нормального життя без носіння сечеприймальників. Потрібен лише деякий час тренування, щоб привчити новий орган утримувати сечу.
Додатково використовується променева терапія. Опромінення іноді передує операції, а якщо пухлина зменшується достатньо, то замінює її.
Хіміотерапію підключають на четвертій стадії процесу. Вона може бути загальною або направлятися всередину міхура. Продовжують вливання і після резекції, для знищення залишків мутованих клітин.
Прогноз
При видаленні сечового мішку на початку процесу без використання інших методів лікування виживає 50% пацієнтів. Якщо комбінувати резекцію з опроміненням, то на перших стадіях повертаються до звичайного життя 80% пацієнтів. На останніх стадіях виживає 30%.