Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
0%
0%
Для повноцінної роботи на сайті, будь ласка, переверніть планшет в альбомний режим.
Браузер не підтримується

Ви використовуєте застарілий браузер. Будь ласка, оновіть ваш браузер, щоб переглядати сайт.

Оцінка вартості лікування
Введіть дані:
Увага! Щоб розрахувати вартість обраної схеми – введіть, будь ласка, зріст і вагу.
Додати речовину
Знайдено схем: 0
Очистить фильтр
відкрити калькулятор

Рак кишківнику

Важливе зауваження!

Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Схем не знайдено

Рак кишківнику – це злоякісне утворення, яке сформувалося в одному з відділів товстого або тонкого кишківнику. Пухлина бере початок з епітеліальної тканини, яка вистеляє внутрішню поверхню кишки.

Кишківник ділиться на два великих відділи:

  • Тонка кишка. Починається після шлунку. Включає наступні відділи: дванадцятипала, худа та клубова кишки. Тут завершується перетравлення їжі та відбувається всмоктування поживних речовин.
  • Товста кишка. Починається після тонкої та включає клубову, ободову та пряму кишки. Відповідає за формування фекалій та всмоктування надлишкової рідини.

Через те, що товстий кишківник частіше має справу з «відходами» травлення він більше схильний до негативного впливу канцерогенних чинників. Оновлення ж клітин його епітелію відбувається повільніше, ніж в тонкому. Тому пухлини переважно формуються саме у цій частині шлунково-кишкового тракту. 15% всіх випадків онкології та 99% утворень кишківнику – це рак товстої кишки. Новоутворення частіше розташовується в двох останніх відділах – клубовому та прямому. Тому рак кишківнику часто називають колоректальним від двох латинських назв цих відділів.

Основними факторами, що викликають формування пухлини є:

  • запори,
  • незбалансоване харчування, в якому не вистачає зелені та клітковини,
  • захворювання слизової (виразковий коліт, поліпоз, виразка), що тривають довше 6 років.

Зустрічаються пухлини, переважно у людей старше 50 років. Але пік захворюваності припадає на 70-80-тирічних. Щороку діагноз ставлять двадцяти тисячам українців.

Різновиди

Крім класифікації за місцем розташування розрізняють пухлини за гістологічним типом та варіантом розвитку.

  • Аденокарциноми. Складаються з залозистих клітин. Поділяються на високо- та низькодиференційовані. Це залежить від ступеня схожості злоякісних клітин з епітеліальними. Аденокарциноми можуть продукувати слиз. Він розташовується між клітинами (муцинозна пухлина) або всередині них (перснеподібно-клітинна).
  • Плоскоклітинний рак. Структури пухлини схожі на багатошаровий епітелій шкіри.
  • Аденосквамозний. Складається з суміші клітин перших двох типів.
  • Анапластичні пухлини. Клітини зовсім недиференційовані. Вони швидко діляться та агресивно захоплюють площу.
  • Нейроендокринні утворення. З’являються зі спеціальних клітин, що виділяють гормони. Розташовуються у слизовій шлунково-кишкового тракту та розростаються, утворюючи тяжі. Переважно у кишківнику бувають карциноїди.

Дуже рідкісна форма (0,1%) – лімфома. Утворюється з В-лімфоцитів та виступає на поверхні у вигляді припухлості та горбів.

Всі пухлини можуть рости у просвіт кишківнику (екзофітні), заглиблюватися у тканини, формуючи виразки (ендофітні) або розвиватися у товщі шарів епітелію (дифузні).

Симптоми раку кишківнику

У 70% випадків рак кишківнику виявляють на останніх стадіях. Його симптоми схожі з іншими менш небезпечними хворобами шлунково-кишкового тракту.

  • Кров’яні виділення, які присутні навіть на ранніх етапах, нагадують геморой.
  • Розлади травлення схожі з дисбактеріозом.
  • Здуття приписують коліту.
  • Тяжкість у животі та біль схожі на гастрит.

Надалі через пошкодження слизової оболонки приєднується інфекція. Особливо це характерно для екзофітних утворень. Розвиваються симптоми запалення та інтоксикації: головний біль, нудота, домішки слизу та гною у калі, температура.

Через регулярні крововтрати кал набуває чорного кольору, розвивається анемія та блідість шкіри. Порушення травлення призводять до схуднення. Всі ці прояви повинні насторожити хворого, а також його лікаря. Якщо присутні три та більше перерахованих симптоми потрібно провести аналізи для виключення онкології.

Найбільш яскравими стають прояви на третій стадії, коли пухлина перекриває більшу частину кишкової трубки, починає розкладатися. Пацієнти скаржаться на відсутність випорожнення, виділення його невеликими тонкими порціями, кровотечі, нетримання калу, блювоту. З’являється сильний біль та розлади у роботі оточуючих кишківник органів, постійна температура.

Діагностика

Щоб виявити онкологію проводять цілий ряд аналізів.

  • Найпростіше первинне обстеження – це перевірка калу на приховану кров. Позитивний результат буває при декількох захворюваннях, включаючи онкологію.
  • Найбільш інформативні ректороманоскопія та фібросигмоскопія. Вони дозволяють побачити пухлину у товстій кишці.
  • Ще один вид обстеження – це рентген з контрастним розчином. На знімках видно силует пухлини, виразкового поглиблення.

Застосовують також УЗД, комп’ютерну томографію або ПЕТ-КТ. Існує й цілий ряд онкомаркерів, які характерні для раку кишківнику: СА 242, Tu M2-PK, раково-ембріональний антиген.

Лікування раку кишківнику на різних стадіях

У розвитку хвороби простежується чотири стадії.

  • 1 стадія. Утворення невелике, близько одного сантиметру. Порушена тільки слизова. Ще немає специфічних симптомів, але з’являється інтоксикація. Турбують: слабкість, втрата апетиту, нудота, головний біль.
  • 2 стадія. Пухлина збільшується у розмірах та може займати навіть до половини діаметру кишківнику, проростає вглиб стінок. Починає вражати найближчі лімфовузли.
  • 3 стадія. До цієї стадії відносять: великі пухлини, що перекривають більше 50% кишкової трубки, навіть якщо немає метастазів у лімфовузли, або більш дрібні утворення, але з розповсюдженням на декілька лімфовузлів. У розгорнутій стадії утворення зазвичай велике, проростає кишкову трубку та утворює спайки з сусідніми органами. Метастази поширюються на прилеглі та далекі лімфовузли.
  • 4 стадія. До цієї стадії відносять усі утворення кишківнику, які почали метастазування по крові. Дочірні пухлини вражають мозок, печінку, легені та кістки. Зустрічається метастазування по очеревині з поширенням на інші органи шлунково-кишкового тракту. Первинна пухлина на четвертій стадії дуже великих розмірів, захоплює навколишні тканини, йдуть процеси гниття.

Принцип лікування однаковий для всіх стадій. Намагаються зробити операцію та видалити пухлину. Надалі проводять хіміотерапію та опромінення.

На початковій стадії операція щадна. Проводять резекцію тільки ураженої ділянки у межах здорових тканин. Якщо пухлина поширилася, доводиться видаляти цілий сегмент кишківнику. Захоплюють по 5-6 сантиметрів з обох сторін від пухлини. Решту ділянок зшивають. Коли мова йде про пряму кишку, її замінюють колостомою. При видаленні правої або лівої частини кишки створюють анастомоз з найближчою петлею кишківнику. На другій стадії та далі додатково видаляють постраждалі лімфовузли, жирову клітковину, поодинокі метастази.

Після резекції необхідна ад’ювантна хіміотерапія. На другій стадії її призначають тим, у кого великий ризик рецидиву. А на третій абсолютно всім пацієнтам.

Коли операція неможлива, що буває на 4 стадії, показано паліативне лікування. Роблять операцію, що відновлює прохідність кишківнику (обхідний анастомоз). Застосовують опромінення та хіміопрепарати.

Прогноз

Якщо діагноз поставили на 1 стадії, то одужання настає у 99% випадків. На другій стадії вдається врятувати 85% хворих. На третьому етапі, коли в Україні ставиться більшість діагнозів, одужує 65% пацієнтів. Навіть в самому запущеному варіанті третина онкохворих успішно долає рак.

Даний калькулятор створений для прорахунку вартості курсу хіміотерапії персоналізованого виготовлення сервісом Хемотека. Для оформлення замовлення необхідно зареєструватися на сайті та виписати ХемоРецепт у лікаря. При виникненні питань, телефонуйте на гарячу лінію: 0 800 40 20 22 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів на території України).