Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
Графік роботи:
Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідні
Безкоштовно зі стаціонарних
і мобільних телефонів
по Україні
0 800 40 20 22
Передзвоніть мені
0%
0%
Для повноцінної роботи на сайті, будь ласка, переверніть планшет в альбомний режим.
Браузер не підтримується

Ви використовуєте застарілий браузер. Будь ласка, оновіть ваш браузер, щоб переглядати сайт.

Оцінка вартості лікування
Введіть дані:
Увага! Щоб розрахувати вартість обраної схеми – введіть, будь ласка, зріст і вагу.
Додати речовину
Знайдено схем: 0
Очистить фильтр
відкрити калькулятор

Рак губи

Важливе зауваження!

Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Схем не знайдено

Рак губи – це онкологічна пухлина, яка вражає епітеліальну тканину губ. Зазвичай знаходиться на ділянці, біля межі губ та слизової рота, але хвороба зустрічається і в області червоної облямівки, що окреслює губи. Унікальність утворення в тому, що воно майже ніколи не дає метастази у віддалені органи, хоча й поширюється на навколишні. Хвороба входить у першу десятку серед новоутворень по частоті виявлення. В Україні за останнє десятиріччя випадки раку губи почастішали на 20%.

Дев’ять з десяти хворих – чоловіки, оскільки основною причиною розвитку хвороби вважається паління. Дим від сигарети розігріває ніжні ділянки губ, слизових та «насичує» їх канцерогенами, що рано чи пізно призводить до мутації клітин. Потрібно знати, що пристрасть до тютюну є другим за важливістю пусковим механізмом розвитку більшості онкологічних хвороб (30%). Для порівняння, забруднення навколишнього середовища винне у появі тільки 2% пухлин.

У курців рак вражає нижню губу і це 98% усіх утворень. Мутації клітин верхньої губи характерні для жінок та зустрічаються у 2% випадків. Основна причина хвороби при цьому – травми слизової або інфекції вірусної та грибкової природи.

Онкологія губ вважається хворобою старості, тому що максимальну кількість новоутворень виявляють ближче до сімдесяти років.

Різновиди

У 100% випадків пухлина – плоскоклітинний рак та у 95% пацієнтів він ороговіває – покривається щільними лусочками. Цей тип поширюється повільно, в основному, не заглиблюється всередину тканин, та не схильний до метастазування. Неороговіваючий вид пухлин, на який припадає 5%, набагато злоякісніший. Він проростає вглиб та формує виразки, схильні до метастазів.

За зовнішнім виглядом осередку виділяють:

  • Папілярну форму. Нагадує невеликий виріст на поверхні з ущільненням тканин навколо. Чітких кордонів при цьому немає. Неприємних відчуттів рак не доставляє.
  • Бородавчасту. Це досить велике напівкулясте утворення з шорсткою поверхнею. Зовні дуже нагадує бородавку будь-якого кольору. Може сильно збільшуватися у розмірах.
  • Виразкову. При ньому утворюється ранка з піднятими й припухлими краями та поглибленою вологою серединою.
  • Виразково-інфільтративну. Осередок схожий на велику рану, покриту виразками та тріщинами.

Існують і деякі форми передраку, до яких відносять пухлини та запалення зі зникаючими та з’являючимися ерозіями (хейліт Манганотті, кератоакантома), осередки гіперкератозу (невеликі ділянки, покриті щільними лусочками). Ці стани потребують ретельнішої та частішої перевірки, щоб не впустити переродження клітин у злоякісні.

Як виявляють рак губи: симптоми та діагностика

Спочатку захворювання схоже на герпес або невелику ранку, ущільнення, тріщинку. Пошкодження часто безболісне або викликає свербіж. Важливим моментом, який повинен насторожити, є поява сильних болючих відчуттів, після здирання скоринки, що покриває ранку. Це не властиво герпесу.

Але, на жаль, більшість хворих ігнорують ці прояви або намагаються лікуватися самостійно. Звертаються до лікаря вже після істотних змін, які відбуваються на більш пізніх стадіях. Особливо часто пухлину діагностують вже після збільшення лімфовузлів.

У міру прогресування з’являються:

  • Набряклість.
  • Рясне виділення слини, яке стає складно контролювати.
  • Збільшення виразок у розмірі.
  • Труднощі з жуванням та ковтанням, пов’язані з ураженням тканини щік та язику.
  • Біль у горлі, викликаний охопленими хворобою лімфовузлами.

У запущених випадках втрачається рухливість язику, щелепи. Виникають складнощі з мовою, прийомом їжі. Людина сильно худне та слабшає. Больові відчуття виникають та посилюються, коли уражаються кістки щелепи.

Потрібно знати, що максимальний період самолікування при будь-яких утвореннях на губах повинен бути не довше двох тижнів. Після цього, якщо виразка не загоюється, слід відвідати фахівця-дерматолога.

Унікальність хвороби в тому, що у більшості випадків встановити діагноз можна завдяки зовнішньому огляду. Також проводять стоматоскопію – ретельне вивчення слизової через спеціальні прилади. При цьому добре видно характер виразки, судини. Може братися зішкріб для збільшення клітин під мікроскопом. Щоб відрізнити передраковий стан від канцерогенезу забарвлюють матеріал синім барвником. Здорові тканини не реагують із ним та залишаються безбарвними, тоді як перероджені стають синіми. Додатково роблять рентген щелепи, УЗД м’яких тканин, щоб визначити поширення пухлини.

Стадійність процесу

У раку губи виділяють чотири стадії. Вони відрізняються за інвазивнівстю від інших форм онкології.

  1. Спочатку з’являється невелике утворення. Воно росте тільки на поверхні слизового шару, не заглиблюється сильно та за розміром сягає максимум 1-2 см. Початкова стадія може бути тривалою та займати навіть до двох років.
  2. Далі пухлина росте й поглиблюється, займаючи площу до 4 см.
  3. Рак зачіпає довколишні тканини, може поширюватися на щоки, горло, язик, підборіддя.
  4. На останній стадії процес дає метастази в лімфовузли.

Найбільш несприятливий перебіг неороговіваючого раку верхньої губи. Він швидко дає метастази у віддалені органи, так як знаходиться поблизу кровоносних судин носу. Метастазування відбувається на третій-четвертій стадії, ураження лімфовузлів на третій.

Лікування

При раку губи зазвичай працюють з самим осередком та з оточуючими лімфовузлами. Операцію на початкових етапах намагаються не проводити. Це головна відмінність від лікування інших видів онкології, коли нерозповсюджене утворення намагаються просто вирізати.

При канцерогенезі на губі провідним методом вважається променева терапія. І тільки якщо пухлина на останній стадії або швидко поширюється проводять видалення ураження, а після роблять пластику. Осередки в оточуючих тканинах, лімфовузлах, кістках усувають введенням хіміопрепаратів та опроміненням.

На першій стадії, при ураженні тільки слизової, використовують й інші методи лікування:

  • Кріотерапію – виморожування ділянки рідким азотом. Після цього мутовані клітини відмирають, злущуються, а під ними з’являється здорова шкіра.
  • Фотодинамічну терапію – знищення переродженої тканини спрямованим світловим променем. Попередньо у клітини вводять речовини, що підвищують їхню чутливість до світла.

Для ефективного лікування обов’язково потрібно кинути палити.

Прогноз

Прогноз хвороби для багатьох пацієнтів, особливо для тих, что вчасно звернувся до лікаря, сприятливий. Якщо рак на першій та другій стадії 98% людей одужують, на третій – 80%. І навіть на останній стадії вдається врятувати 44-55% хворих.

Потрібно враховувати, що цей вид хвороби часто дає рецидиви, особливо якщо хворі знову починають палити.

Даний калькулятор створений для прорахунку вартості курсу хіміотерапії персоналізованого виготовлення сервісом Хемотека. Для оформлення замовлення необхідно зареєструватися на сайті та виписати ХемоРецепт у лікаря. При виникненні питань, телефонуйте на гарячу лінію: 0 800 40 20 22 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів на території України).