Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Недрібноклітинний рак легенів (НДРЛ) – вид легеневої онкології, при якому клітини пухлини мають звичайний для легенів або більший розмір. Виникає з епітелію, що вистеляє бронхи та легеневі пухирці – альвеоли. На частку цього виду новоутворень припадає 80% випадків раку легенів, інші 20% – це дрібноклітинний рак. По суті, до групи НДРЛ відносять усі пухлини, які не можна класифікувати як дрібноклітинні.
Починає розвиток утворення з однієї мутованої клітини. Вважають, що одним з пускових механізмів, який змушує її неконтрольовано ділитися, є контакт з канцерогенами навколишнього середовища, які потрапляють в організм при диханні. Під особливий ризик підпадають курці, будівельники, які контактують з дрібними будівельними сумішами (цементом, азбестом). Частіше хворіють люди, що живуть у великих містах з високим ступенем забруднення повітря. В Україні щороку виявляють близько 10 тис. хворих з діагнозом НДРЛ.
Різновиди недрібноклітинного раку
Хвороба може розвиватися з:
- недиференційованих;
- диференційованих клітин.
У першому випадку структури пухлини зовсім не схожі на тканину, в якій вони з’явилися. Цей різновид характеризується більш агресивним перебігом та швидко дає метастази. Назви ці пухлини отримують за зовнішнім виглядом своїх клітин, які можуть бути круглими, веретеноподібними або атиповими. Диференційовані пухлини складаються з клітин більше схожих на тканину, з якої вони походять. У цьому випадку утворення розвивається повільніше, краще піддається терапії.
До НДРЛ відносять чотири групи пухлин:
- Аденокарциноми. Найбільш велика група, до якої належить сорок п’ять відсотків недрібноклітинних новоутворень. З’являються вони з залоз, розташованих в епітелії бронхів. Найчастіше формуються у курців з невеликим стажем та розташовуються у периферичних відділах легень. Тому розвиваються повільно та майже безсимптомно.
- Плоскоклітинні карциноми. Розростаються з епітеліального шару бронхів. Клітини змінюють свої функції та починають виробляти кератин – білок, який робить мембрани більш щільними. Поступово в центрі елементи відмирають, утворюючи поглиблення. Карциноми частіше розвиваються всередині великих бронхів, тому швидше виявляються та мають виражену симптоматику. Діагностуються у 30% хворих на рак легенів.
- Великоклітинні утворення. Являють собою недиференційовані великі клітини з надлишком цитоплазми. Вони можуть з’являтися у будь-якій частині бронхолегеневої системи та швидко давати метастази. Зустрічаються рідко (15% випадків).
- Змішані. Клітини цих пухлин подібні відразу до декількох перерахованих видів. У цьому випадку перебіг хвороби залежить від того, які елементи переважають.
При класифікації також вказують місце розташування – в правій або лівій легені, у верхній, середній або нижній частині, на периферії або по центру. Місце розташування впливає на прогноз та лікування хвороби.
Симптоми захворювання
Особливість НДРЛ – прихований перебіг перших етапів процесу. Це пов’язано з тим, що в легеневій тканині немає больових рецепторів, тому людина довго не помічає патологію. У 70% випадків діагноз ставиться на третій та четвертій стадії, що знижує виживання хворих. На сьогодні п’ятирічний рубіж після постановки діагнозу долає всього лише 20-30% онкохворих.
Тому дуже важливо не впустити тривожні симптоми. Звернути увагу слід на:
- Сухий кашель, який триває довго та не проходить після лікування.
- Зміну голосу. Він стає більш захриплим через здавлювання нервів, що йдуть до голосових зв’язок.
- Набряки. Турбує набряклість обличчя та шиї.
- Тривале підвищення температури через патологічні процеси у легенях.
- Наявність дихання зі свистом, що виникає через звуження просвіту бронхіол.
- Задишка, яка не припиняється навіть у спокої. У хворого в плеврі накопичується рідина та порушується надходження кисню.
Згодом приєднується біль у грудях. На тлі хвороби можуть розвиватися часті бронхіти та пневмонії через погану вентиляцію. При плоскоклітинному раку з’являється паранеопластичний синдром – зміна метаболізму, що пов’язана з ростом пухлини. Це виражається у порушенні обміну кальцію, збільшенні його концентрації в крові вище 3 ммоль/л.
Зростання пухлини призводить до інтоксикації організму, тому людина втрачає вагу, відчуває головний біль, слабкість. На більш пізніх стадіях з’являється затяжний сильний кашель з гноєм та слизом, кровохаркання та труднощі з диханням.
Стадії хвороби та діагностика
У НДРЛ виділяють чотири стадії.
- На першій пухлина зачіпає тільки слизову та досягає максимум 3-х сантиметрів.
- На другій пухлина збільшується до 6-ти сантиметрів, але поки залишається в межах бронха, може зачепити лімфовузли, які знаходяться поруч.
- Третя стадія характеризується поширенням мутованих клітин на інші тканини бронхолегеневої системи. Вони захоплюють простір між бронхами, діафрагму, плевру. До цієї ж стадії відносять великі пухлини, які виводять з ладу всю легеню. Хвороба вражає лімфовузли, що знаходяться далеко від осередку.
- На останній стадії утворення поширюється по всьому організму. Воно проростає в хребет, кишківник або шлунок та навіть серце. Метастази розходяться у віддалені органи.
На першій стадії виявити патологію можна тільки шляхом томографії. Візуально та симптоматично хворого нічого не турбує. З другої стадії пухлину добре видно на рентгені, оскільки вона перекриває дихальні шляхи та ділянки легенів, що знаходяться далі по ходу бронхів. Вони спадаються (втрачають повітря та перестають виконувати свої функції). На останніх стадіях симптоми досить добре виражені. Хворі найчастіше звертаються до лікаря, скаржачись на надсадний кашель та появу крові у мокротинні.
Для остаточного діагнозу та визначення типу пухлини проводять бронхоскопію через рот або пункцію тонкою голкою через шкіру між ребрами, щоб отримати невеликий шматочок тканини на аналіз. Наявність метастазів визначають за допомогою томографії всього тіла (ПЕТ).
Лікування НДРЛ
Методи лікування зазвичай визначають в залежності від виду, ступеня розвитку пухлини та здоров’я пацієнта. По можливості намагаються провести операцію та видалити постраждалу частину легені. Якщо це вдається, то прогноз істотно поліпшується. До хірургічного методу підключають хіміотерапію, яка закінчує процес, знищуючи поодинокі клітини.
Якщо рак сильно поширився та торкнувся життєво-важливих органів, хворий визнається неоперабельним. У цьому випадку використовують методи лікування, які полегшують симптоматику та покращують самопочуття людини. Наприклад, при кисневому голодуванні тканин проводять інгаляції киснем. Розширити прохід у дихальних шляхах допомагають сеанси фотодинамічної терапії, при яких світловим випромінюванням знищуються клітини пухлини. Хірургічне втручання використовують для відкачування рідини з плевральної порожнини. Радіотерапія також використовується, щоб на певний час прибрати симптоми хвороби.
Прогноз
При виявленні патології на останніх стадіях або при неоперабельних варіантах 70% людей помирають в перший рік лікування, а більше 5 років живе лише 15% пацієнтів. Якщо пухлину виявили на 1-2 стадії та зробили операцію 50% хворих одужують.