Слід перевіряти надану тут інформацію. Рішення про застосування певної згаданої тут речовини приймає виключно лікар. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
Новоутворення, яке з'являється з клітин слизової оболонки в товстій або тонкій кишці, називають раком кишківника. Найчастіше зустрічається пухлина, яка знаходиться в останніх двох третинах товстого кишківника (його прямій ділянці поряд з анальним отвором і ободовою кишкою, яка розташована трохи вище). Такі утворення називають колоректальний рак.
Рак прямої і ободової кишки найбільш часто зустрічається в європейських країнах, в тому числі й в Україні. Діагноз ставлять 20-ти тисячам українців щорічно. Кожне десяте онкологічне утворення виявляється в кишківнику. За смертністю хвороба знаходиться на другому місці серед всіх інших захворювань.
У 50% пацієнтів діагностують рак прямої кишки. Решта випадків припадають на розташовані вище сигмовидний, висхідний і поперечний відділи ободової кишки. Тільки у 1% пацієнтів уражається тонкий кишківник.
Однаково часто зустрічається захворювання у чоловіків і жінок. Виявлено невелике розходження між статями в місці локалізації проблеми. Чоловіки частіше схильні до розвитку пухлини у прямій кишці, а жінки – в ободовій. Віком активізації хвороби вважається 50-60 років. Саме у літніх пацієнтів онкологія виявляється найчастіше.
Чому виникає
У появі раку відіграє роль спадковість, тривалі хронічні хвороби кишківника і спосіб життя.
- Якщо у хворого діагностовано виразку, коліт з пошкодженням слизової, поліпи або хворобу Крона, для якої властиве хронічне запалення, то ризик захворіти онкологією через шість-сім років патології практично 90%. При цих захворюваннях потрібно регулярно обстежуватися, щоб виключати появу злоякісного процесу.
- Через певне порушення в генах може виникати схильність до хвороби. Вона передається у спадок. Тому, якщо в сім'ї хтось хворів на рак кишківника, то не слід нехтувати профілактичними перевірками.
- Деякі шкідливі звички і особливості харчування сприяють новоутворенням. Так куріння та спиртне підвищують інтоксикацію органів травного тракту, що призводить до мутацій і переродження клітин. Збіднений раціон без свіжих овочів і фруктів викликає закрепи. Відходи життєдіяльності застоюються у прямій кишці і провокують патологічні зміни.
Навіть без наявності перелічених факторів при появі хронічного дискомфорту і розладу шлунку в літньому віці слід пройти обстеження, що виключають колоректальний рак.
Як виявляють онкологію в кишківнику
Поки розмір пухлини маленький вона може ніяк себе не проявляти. Але в подальшому з'являються ознаки, подібні до запалення або кишкової інфекції. Якщо звернути на них увагу і вчасно пройти діагностику, то шанси на одужання істотно підвищаться. Звернутися до лікаря необхідно, якщо:
- Турбують закрепи або проноси.
- З'являється незначне нетримання калу.
- Є регулярні, але безуспішні позиви до дефекації.
- У випорожненнях помітні сліди крові або вони самі малинового кольору.
Якщо на додаток до цих симптомів хворий схуд, відчуває слабкість, головний біль, втрату апетиту, то це привід запідозрити онкологію.
Через часті крововиливи слизові та шкіра у хворого стають блідими. У калі можуть бути домішки гною, а в області шлунку з'явитися скупчення рідини, що викликає здуття. Якщо пухлина стає занадто великою, що буває на останніх стадіях, то вона може повністю перекрити прохід в кишківнику. Тоді розвивається непрохідність.
Кишківник людини дуже довгий. Залежно від місця появи раку можуть трохи відрізнятися симптоми. Наприклад, при раку прямої кишки під час походів до вбиральні з'являються сильні болі, а в випорожненнях є кров і слиз. При утвореннях в ободовій кишці відчувається тяжкість і біль в області шлунку, тому хворобу легко сплутати з гастритом.
Щоб поставити остаточний діагноз потрібно пройти одне або кілька наступних обстежень:
- Колоноскопію – огляд кишківника через спеціальний апарат, який вводять у анальний отвір.
- Колонографію – віртуальну колоноскопію, коли томограф просвічує тіло рентгенівськими променями і створює тривимірне зображення кишківника.
- Іригоскопію – знімки рентгенівським апаратом після введення в кишки контрастного розчину.
- УЗД.
Велике значення мають і дослідження крові. Проводять загальний аналіз, також перевіряють наявність певних речовин, які свідчать про розвиток пухлини. Такі речовини називають онкомаркери. Наприклад, канцероембріональний антиген.
Якщо утворення виявляють, то для визначення його злоякісності беруть частину тканин на гістологічну перевірку, де вивчають клітини і їх будову під мікроскопом. Це відразу дозволяє визначити вид пухлини та дізнатися, наскільки вона небезпечна.
Етапи або стадії хвороби
Як і у більшості новоутворень у колоректального раку виділяють чотири стадії. Визначальними ознаками є:
- Розмір пухлини.
- Глибина захоплення тканин.
- Поява клітин раку в лімфовузлах.
- Поширення метастазів в інші органи.
На початковому першому етапі пухлина не більше горошини. Вона формується тільки з клітин слизової. Зупинити поширення і викликати загибель мутованих елементів допомагає хіміотерапія. Шанс на одужання великий – 74%.
Друга стадія характеризується поширенням новоутворення вглиб стінки кишки та на сусідні органи і тканини. Залежно від цього процесу привласнюють категорію А або В. Чим глибше проникли змінені клітини, тим менше ймовірність одужати. На етапі В, коли пухлина пронизує майже всю стінку кишки, шанси перемогти хворобу складають 52%. Лікування полягає у видаленні заражених тканин і подальшій хіміотерапії.
На 3-й стадії починається міграція онкоклітин з лімфотоком в найближчі і більш далекі лімфовузли. Пухлина стає великою і займає майже половину просвіту кишківника. Імовірність повного одужання навіть при активному лікуванні не більш тридцяти відсотків.
Четверту стадію незалежно від розміру раку ставлять, якщо шкідливі клітини потрапили в інші органи і з'явилися метастази. Найчастіше страждає печінка і органи видільної системи. Хімія на цьому етапі допомагає мало, а оперативне лікування не завжди дозволяє видалити всі уражені ділянки. Перемагають хворобу на 4-й стадії тільки 6% пацієнтів.
Які види лікування існують
Для пацієнта з колоректальним раком найбільше значення має час. Починати терапію слід максимально швидко. Для досягнення результату поєднують кілька методів з місцевою і загальною дією на організм. При виборі враховують стадію і стан здоров'я пацієнта.
Хірургія
Обов'язковим методом усунення патології, незалежно від стадії, є видалення хворої ділянки кишки. Разом з нею можуть відсікти хворі лімфовузли і тканини, в яких знайдені метастази. На пізніх стадіях метод може бути малоефективним, якщо рак проріс в життєво важливі органи.
Хіміотерапія
Після видалення пухлини вводять препарати, які вбивають поодинокі онкоклітини, що залишилися в організмі. При неоперабельному раку цей метод використовують для зменшення утворення і подовження життя хворого.
Радіовипромінювання
Радіація добре знищує небезпечні клітини. Сучасні методи дозволяють мінімально впливати на весь організм і торкатися лише хворої ділянки.
Прогноз
Сорок відсотків хворих з пізно виявленою онкологією кишківника гине протягом року. Для інших онкохворих хіміотерапія і операція є засобами для подовження існування, які дозволяють жити з патологією на 4-й стадії більше п'яти років. На інших стадіях з лікуванням прогноз більш сприятливий. Але навіть успішна терапія не виключає рецидиву. Тому такі хворі перебувають під постійним наглядом.